كتابیست

خداشناسی در نگاه امام جعفر صادق(ع) 
نویسنده: هارون یحیی، ترجمه علیرضا عیاری،
انتشار: موسسه فرهنگی منادی تربیت
 این اثر كه مجموعه داستان‌های خداشناسی برای كودكان به حساب می‌آید، دربردارنده مطالب و حقایق مهمی درباره موجودات زنده است كه خوانندگان با مطالعه آن، به شگفتی‌های موجودات پی خواهند برد.
بچه‌ها با مطالعه این كتاب به این باور و نتیجه خواهند رسید كه بزرگی و عظمت مخصوص خداوند متعال است و همه باید شكرگزار محبت‌های بی‌دریغ خداوند بی‌همتا باشند.
نشانه‌های خدا را در هر گوشه جهان می‌توان دید؛ كافی است چشم بگشاییم، اما آن‌چه به نام «توحید مفضل» مشهور است، باریك‌بینی‌هایی است كه حضرت امام صادق(ع) برای یكی از شاگردان خود به نام «مفضل» نسبت به پدیده‌های جهان صورت داده و او را از این طریق با آفریننده جهان آشنا كرده است.
این احادیث که از زبان مبارك امام صادق(ع) صادر شده؛ روایتى طولانى است در توحید، معروف به «توحید مفضل» كه به واسطه یكى از شاگردان ممتاز امام صادق(ع) به جاى مانده است.
راوى این كتاب یكى از تربیت یافتگان حوزه شكوفاى شیعه، به نام «مفضل‌بن عمر جعفى كوفى» است. این دانشمند نامى، كمال و فضیلت فراوان داشته و عمرى با حضور در محفل امام صادق(ع) و امام كاظم(ع) از مكتب سعادت‌بخش ایشان درس معرفت آموخت. مفضل در زمره اصحاب خاص امامان(علیهم‌السلام) و در نزد آنان از موقعیت ویژه‌اى برخوردار بوده است كه از این راوى نور، آثار ماندگارى به جای مانده است.
نامش «مفضل» و كنیه‌اش «ابومحمد» یا «ابوعبدالله» است. در ‏اواخر قرن اول یا آغاز قرن دوم هجرى در شهر كوفه به دنیا آمده است. وى از اصحاب جلیل‌القدر امام صادق و امام كاظم(ع) بود. او در ‏نزد ائمه(ع) جایگاه رفیع و منزلت عظیمى داشته و از اصحاب ‏خاص آنان به شمار می‌رفته است. در عصر امام صادق(ع) و امام كاظم(ع) در كوفه وكیل آنان بود و نیز از جانب امام ‏صادق(ع) وظیفه داشت با اموالى كه از طرف او در اختیارش گذاشته شده بود یا ‏اجازه اخذ آنها را از مردم داشت، میان مردم را اصلاح كند و اختلاف‌ها را بردارد.

ادامه مطلب

نظرات() 

سه شنبه 29 شهریور 1390

کتاب «زود پرستو شو بیا»

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: ادبیات دفاع مقدس، 

کتاب «زود پرستو شو بیا»
نوشته: غلامعلی نسائی
ناشر: موسسه فرهنگی عماد
نوبت چاپ: 1 سال نشر:تابستان 1390
قیمت  (به ریال): 30000  تعداد صفحات: 186
کتاب «زود پرستو شو بیا» خاطرات داستانی از «چهارده جانباز شیمیائی» پرستوهای عاشق و منتظر وصال‌اند، که در «حسرت بهشت» لحظه می‌شمارند.
راویان كتاب "زود پرستو شو بیا"، رزمندگان اطلاعات و عملیات لشكر 14 ثارالله بوده اند كه خاطرات آن ها به دوران دفاع مقدس و زندگی آن ها در سال های پس از جنگ مربوط است.
این كتاب روایت محمد صادق روشنی و چگونگی شیمیایی شدن او و برادر شهید اش است جانباز روشنی اولین فردی است كه در جریان جنگ شیمیایی می شود و به دلیل این كه در ان زمان هنوز نمی دانستند كه عراق از بمب های شیمیای استفاده می كند دچار ضایعات شدیدی می شود و برای درمان به سوییس اعزام می شود و در انجا شروع به افشاگری در مورد جنایات امریكا و كشورهای پشتیبان عراق می كند.
محمد صادق روشنی، یعقوب دیلم، اسماعیل واحدالعین، محمدتقی محمدخانی، شعبان علی صالحی، محمدعلی قندهاری، سعید بنی فاطمی، رمضان كمال غریبی، حسن بلوچی و حسن اصغرنژاد از جمله رزمندگان و جانبازانی هستند كه خاطرات شان در این كتاب گردآمده است.
تاریخ؛ سرنوشت ناسوتی عالم است»
وقتی این بشر از ملکوت منقطع می شود، زندگی اش نیز «ناسوتی» شده، از این جهت مبدآ تاریخ را «ماده» می گیرند و منطبق می شود با «عصر حجر»...اما انسان هائی که با عالم قدسی مرتبط می شوند و پایان جهان خود را شهادت می دانند. به خودی خود، روایتی که حاصل می شود«ملکوتی» است.
جنس روایت كتاب زود پرستو شو بیا از این جهت كه آدم هایش التفات به آسمان دارند؛ روایتی است قرانی، همچون قصه اصحاب كهف كه درگذر زمان هرگز كهنه نمی شود.
تفاوت آشكار تاریخ نویسی از جنگ، با روایت ملكوتی، از انسان های وارسته اینجا معنا پیدا می كند.
كتاب زود پرستو شو بیا،چهارده روایت دلنشین، از كسانی است، كه برای پریدن به آسمان لایتنهائی، لحظه می شمارند.
این كتاب در 189 صفحه و در تیراژدو هزار نسخه از سوی نشر عماد منتشر شده است.

نظرات() 

سه شنبه 29 شهریور 1390

لیلا کسری (هدیه) ترانه سرا

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: شعر و شاعر، 

بگو در شبای تو چی می گذره           
بی من از شبای تو کی می گذره
 زنده یاد لیلا کسری ترانه سرای مشهوری که در بعد از انقلاب به جرات  می توان گفت 95 درصد ترانه های هایده را سرود . لیلا کسری در نوروز 1368 به دلیل بیماری سرطان سینه درگذشت
لیلا کسری در7 فروردین 1318 در تهران  متولد شد و پس از تحصیل در رشته کتابداری در دانشگاه کینز کالج لندن و استخدام در شرکت پتروشیمی ایران رو به شاعری گذاشت . زمانی که پاشا و جهان شاه دو فرزندش به دنیا آمدند مجموعه شعر یک پاییز و دو بهار را منتشر کرد و سپس دو کتاب شعر را نیزبه نام های فصل مطرح نیست و جشنواره این سوی پل در سالهای 48 و 49  از خود به یادگار گذاشت.کتاب فصل مطرح نیست به عنوان بهترین کتاب شعر نو سال1348  انتخاب شد . به عنوان شاعر و روزنامه نگار در مجله اطلاعات بانوان نیز فعالیت نمود و هر هفته یکی از کارهایش در مجله منتشر می شد.

ادامه مطلب

نظرات() 

مترجم:نرگس سادات چاوشی
این کتاب که به بحران های فرزندان پسر در نسل فعلی در جهان و غرب می پردازد با تاکید مولف بر عوامل مسموم برای پسران مثل تاکید بیش از حد برخواندن ریاضیات از زمان مهد کودک، صرف زمان بسیاری برای بازی های کامپیوتری، تکیه بیش از حد بر درمان های دارویی برای درمان بیش فعالی؛ عفلت از اختلالات غدد درون ریز و… در مقدمه آغاز می شود.
گرچه این کتاب از دیدگاه یک متدین مذهبی و یا منتقد جهان غرب نوشته شده اما دغدغه های انسانی آن دریچه های خوبی به روی محقق می گشاید.
فصل اول «طرح مسئله» است که با اشاره به آمار تحصیل در دانشگاه های بزرگ که به ازای هر سه دختر دو پسر دانشجو داریم، و عدم موفق شدن پسران به مدرک‌گیری در دانشگاه به ویروس خطرناک بی‌تفاوتی برای پسران اشاره می کند.

ادامه مطلب

نظرات() 

سه شنبه 29 شهریور 1390

كتاب ۵۵۵ / شمس الدین رحمانی

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: معرفی و نقدکتاب، 

۵۵۵ سال کشاکش اسلام و یهود
۵۵۵ چاپ دوم اثری از شمس الدین رحمانی پژوهشگر یهودشناسی و رییس سابق کانون پروروش فکری کودکان و نوجوانان است که به بررسی ۵۵۵ سال کشاکش اسلام و یهود از تاسیس انگلستان تا صدور اعلامیه تشکیل رژیم اشغالگر قدس می باشد.
مطالب محققانه ی این کتاب که با رجوع به منابع دست اول و تحلیل آن ها صورت گرفته است با بسیاری از مشهورات زمانه در مورد تاریخ معاصر و مسائل بین المللی متفاوت است و لذا بر جذلبیت این کتاب مانند سایر آثار مولف افزوده است.
این کتاب ۲۱۶ صفحه ای که در سال ۱۳۸۷ به وسیله ی انتشارات نیستان تجدید چاپ گردیده است، از چهار فصل تشکیل شده است و ادبیات آن به گونه ای است که هم محقققین و هم عموم مردم خصوصا جوانان می توانند از آن بهره ببرند.
فصل اول که موضع محوری کتاب را تشکیل می دهد به «رابطه ی انگلیس و یهود» اختصاص دارد و به روند تشکیل و رشد انگلیس و استعمار، تجارت جهانی و مارانوها (یهودی هایی که به تقیه اعلام مسیحیت کردند)، تکشیل آمریکا و برنامه های شبکه ی جهانی یهود برای قبضه کردن اقتصاد و سیاست و فرهنگ بین المللی و روند طی شده برای رساندن کشورها به تشکیل رژیم اشغالگر قدس می پردازد.
فصل دوم تحت عنوان «سید جمال الدین اسدآبادی» به نقد و نفی افسانه ی فرماسون بودن سید جمال که ساخته و پرداخته ی تقی زاده و اصغر مهدوی نوه ی حاج امین الضرب است، می پردازد و بعد از ذکر تفصیلی روند کلی زندگی سید جمال، افسانه های ساخته و پرداخته ی آن ها را به نقد می کشد.
فصل سوم «محمد علی خان فروغی» به نقش و دخالت او در تاریخ کشور و کج کارکردی های ایجاد کرده ی این یهودی زاده در فرهنگ، سیاست، قضاوت و اقتصاد کشور پرداخته می شد. و بخش هایی از تاریخ معاصر مثل ترویج بی حد و حصر بعضی از شعرا در کنار قرآن، ایجاد فرهنگستان ادب، ایجاد وعاظ السلاطین، مدرسه ی علوم سیاسی، تاریخ عدلیه و کنار گذاشتن احکام دینی و…. مورد بحث قرار می گیرد.
فصل چهارم «فروپاشی سلطنت پهلوی» است که به عواملی نظیر فراماسونری، بهائیت، غربزدگی، بی حجابی و فحشا، دانشگاه، ملی شدن صنعت نفت، فدائیان اسلام، اقتصاد وابسته، ساواک، اصلاحات ارضی، تفاوت شیوه ی انگلیسی آمریکایی، وقایع سال ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ و لژ بزرگ ایران می پردازد.
مطالب محققانه ی این کتاب که با رجوع به منابع دست اول و تحلیل آن ها صورت گرفته است با بسیاری از مشهورات زمانه در مورد تاریخ معاصر و مسائل بین المللی متفاوت است و لذا بر جذلبیت این کتاب مانند سایر آثار مولف افزوده است.
این کتاب را می توان از انتشارات نیستان به شماره تماس ۲۲۶۱۲۴۴۳-۵ تهیه کرد

تریبون

نظرات() 

این کتاب که مقاله ای برای یکی از جشن های دانشگاه امام صادق (ع) در سالگرد ولادت آن امام همام است، بعدها در قالب کتابی منقح شده است. نثر ساده و محققانه و خرافات ستیز همراه با تحلیل های اجتماعی دکتر شهیدی نیز به وزانت و جذابیت این کتاب افزوده است.
فصل اول به ویژگی های شخصی امام و القاب و وضعیت سیاسی و اجتماعی دوران امام اختصاص یافته است و با ذکر سخنان دانشنمندان غیر شیعه در مورد ایشان خاتمه پیدا کرده است.
فصل دوم وضع سیاسی دوران امام و سخت گیری های امویان بر غیر عرب و قیام های ضد دولتی را بررسی کرده است.
فصل سوم کتاب برزسی قیام مختار و دعوت به محمد بن حنفیه، موالی، عباسیان و مقدمه ی نهضت آنان از عناصر اصلی کتاب به حساب می آید.
فصل چهارم نیز قیام زیدیه و چرایی تفاوت استراتژی امام با آن ها را مطرح می کند. و محمد زکیه و قایم تا قتل او وقایع فصل پنجم را به خود اختصاص داده است.
فصل ۶ و ۷ نیز به بحث های کلامی و حلقه ی درس فقهی امام صادق و فراز و فرودهای آن ها و جلسات مناظره و آزاد اندیشی امام صادق و شاگردان ایشان اختصاص دارد.
مقابله با زاهدنمایان و صوفی ها موضوعات فصل هشتم کتاب را تشکیل داده اند و فصل نهم به معارضه ی سیاسی امام با منصور دوانیقی اختصاص دارد و با شهادت امام در فصل دهم، کتاب ادامه می یابد.
فصل یازدهم و دوازدهم نیز به گزیده سیره ی امام و گزیده ی سخنان ایشان اختصاص یافته است. و شعرهای منسوب به امام و شعرهای درباره ی ایشان به زبان عربی و فارسی نیز فصل های پایانی کتاب را به خود اختصاص داده اند.
زندگانی امام صادق، جعفربن محمد اثری است از مرحوم سید جعفر شهیدی که در جاپ های متعددی از طرف دفتر نشر فرهنگ اسلامی در قالب ۱۳۶ صفحه راهی بازار نشر گردیده است.
این کتاب محققانه و خواندنی را علاوه بر فروشگاه های دفتر نشر فرهنگ اسلامی می توان از فروشگاه شرکت چاپ و نشر بین الملل در میدان فلسطین تهیه کرد./
تریبون

نظرات() 

ناهید رشید در تیرماه ۱۳۵۵ در تهران به دنیا آمد. در سنین قبل از مدرسه به دلیل شغل پدر به شهرهای شمالی ایران (نور و فریدون‌کنار)رفت و دوره ابتدایی را در آن شهرها آغاز و بعد از بازگشت به تهران، ادامه دوره دبستان را در مدرسه ملت سپری کرد. سپس به مدرسه راهنمایی نبوت رفته و این مقطع را گذراند و بالاخره دیپلم خود را از دبیرستان زینب (س) اخذ کرد. در سال ۱۳۷۲ در رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه علامه طباطبایی پذیرفته شد و مدرک لیسانس خود را گرفت. و بعد از آن در سال ۱۳۸۰ موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در همان دانشگاه و در همان رشته شد. پایان‌نامه‌اش در زمینه تئاتر و روان‌شناسی و نمایشنامه‌های (Edward Albee) ادوارد آلبی بود. وی پیش از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، در کانون ملی زبان ایران مشغول به تدریس شد.
چه شد که به فکر ترجمه کتاب‌های روان‌شناسی افتادید؟
یکی از دوستانم به نام خانم گلدار که همیشه مشوق و همراهم بود، پیشنهاد داد تا کتاب‌های روان‌شناسی را ترجمه کنیم، به این دلیل که هنوز در فرهنگ مردم ما آن‌طور که باید، جا نیفتاده تا وقتی مشکلی دارند با مشاور راهنما مشورت کنند، ما می‌خواستیم به این وسیله، به مردم کمک کنیم و هدفمان آرمان‌گرایانه بود.

نخستین ترجمه‌تان از چه نویسنده‌ای بود؟
ترجمه‌ای بود از کارهای آلن و بارباراپیس (Allen and Barbara Peas) که این ترجمه بسیار موفق شد. بعد از آن سراغ کارهای باربارا دی آنجلس (Barbara Di Anjeleis) که بسیار مشهور بود، رفتیم.

چرا این دو نفر؟
این دو، زن و شوهر محقق و پژوهش‌گری‌اند که کتاب‌هایشان در جامعه جا افتاده و کتاب‌هایی مثل «چرا مردان دروغ می‌گویند و زنان گریه می‌کنند» و «چرا مردان گوش نمی‌دهند و زنان نمی‌توانند نقشه بخوانند» و از این سری کتابها یا کتاب‌های Di Anjelis مثل «رازهای دهگانه‌ای که هر زنی باید بداند» و اینکه «آیا تو همسر مناسبی برای من هستی؟». این کتاب‌ها طرفدار و خواننده زیادی داشتند و به لحاظ روان‌شناختی هم در جایگاه خوب و علمی بودند. ما دیدیم که در اروپا ۱۰ هزار نسخه از این کتاب چاپ شده بود، البته ما و اروپا فرهنگ متفاوتی داریم، اما اصل بشری همان است که می‌بینید. مثل اینکه زنان بیشتر از مردان صحبت می‌کنند و در همه جوامع همینطور است. این یک نوع تفاوت خلقت است که در هر دوی آنها (زن و شوهر) وجود دارد. مطالب این کتاب‌ها بسیار جالب و جذابند.

ادامه مطلب

نظرات() 

سه شنبه 29 شهریور 1390

چگونه می شود دست خدا را بوسید؟

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: معرفی کتابهای دینی، 

نویسنده: ناهید رشید
موضوع:حكایت‌های كوتاه درباره پاكسازی روح و روان
نشر: گلدار (24 آبان، 1388) شابک: 978-600-91224-0-0
تعداد صفحه: 168 قطع کتاب: رقعی  قیمت:  18000 ریال
بوسه بر دست خدا
بخشی از كتاب:آدمی، خواه مطیع، خواه سرکش، در نهادش فطرتی است خدایی که اگر روزی "بداند" و "شرایط" دانستنش فراهم شود، چنان درون شعله وری خواهد داشت که از "نی" وجودش، تنها ترنم "وصل" و " شکوه از جدایی" به گوش خواهد رسید. وقتی "جان" آدمی به جرقه "عنایت" آسمانیان آتش می گیرد، تنها، چشمه بی پایان "عشق و عرفان" می تواند این آتش را فرونشاند و مرهمی شود بر دل های سوخته تا بتوانند "بدانند" و " قدر "شرایط" را بشناسند. دنیای پیرامون، سراسر ذکر اوست ، ذکری که به بلندای آسمان، " بلند" است. تنها باید "او" را دید، "صدا"یش را شنید و " بوسه زد بر دست خدا"./
ناهید رشیددرباره این اثر گفت: این كتاب دربردارنده برخی از زندگی‌نامه‌های عرفای ایرانی و نیز تجارب شخصی من در حوزه، اخلاق، عرفان و روان‌شناسی است.  در این كتاب‌ می‌خوانیم كه انسان به دنیا آمده است تا تنها بتواند در مقاطع سنی مختلف، سیر تكامل خود را طی كند، بلكه ما می‌توانیم با دقت در جزئی‌ترین مسایل و موضوعات زندگیمان به خدا برسیم.
«برخی تصور می‌كنند كه برای درك خدا باید كارهای سخت انجام دهند» این در حالی است كه با نگاهی جامع به زندگی اطرافمان می‌توان به بزرگی و بخشندگی خداوند رسید. نمونه بارز آن، عارف حکیم مرحوم حاج میرزا احمد عابد نهاوندی معروف به «مرشد چلویی» است كه از مفاهیم ساده زندگی روزمره، به بزرگی و بخشندگی خداوند رسید.
نگاه دقیق و موشكافانه به مسایل و موضوعات مختلف زندگی روزمره سرآغاز این تفاوت است افراد در هر شغل و موقعیتی می‌توانند این مسیر را در كوتاه‌ترین زمان ممكن طی كنند و نیازی به عبور از راه‌های سخت و صعب‌العبور نیست.
تفكر و تعقل در حركت برگ‌ها، چای و غذا خوردن، راه رفتن افراد یا عوض شدن رنگ چراغ راهنمایی و رانندگی، برخی از این نمونه‌هایند كه در این كتاب به تفصیل به آنها اشاره شده است.
روح و روان انسان‌ها برای تطهیر شدن نیازمند محلول تطهیرند، سختی‌ها و مشكلاتی كه در طول زندگی برای ما انسان‌ها پیش می‌آید، در حكم مایع‌های تطهیركننده روح و روانند و در این كتاب به تفصیل در این باره بحث شده است.
نگارش داستان‌های كوتاه با محور معنویات یكی از جذابیت‌های این كتاب می باشد. كتاب‌ شامل روایت‌ها و حكایت‌های كوتاه معنوی است كه اغلب به خداشناسی و دین‌شناسی منجر می‌شود. در دیگر جلدهای این كتاب علاوه بر استفاده از مباحث عرفان معاصر، از مبحث عرفان كلاسیك نیز استفاده خواهد شد.

نظرات() 

یکشنبه 27 شهریور 1390

خنده‌ات را نگیر - پابلو نرودا

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: شعر و شاعر، 

 نان را از من بگیر،اگر می خواهی
هوا را از من بگیر، اما
خنده ات را نه
گل سرخ را از من مگیر
سوسنی را که میکاری،
آبی را که به ناگاه
در شادی تو سر ریز می کند،
موجی ناگهانی از نقره را
که در تو می زاید.
از پس نبردی سخت باز می گردم
با چشمانی خسته
که دنیا را دیده است
بی هیچ دگرگونی،
اما خنده ات که رها می شود
و پروازکنان در آسمان مرا می جوید
تمامی درهای زندگی را
به رویم می گشاید.
عشق من،خنده تو
در تاریک ترین لحظه ها می شکفد
و اگر دیدی ،به ناگاه
خون من بر سنگفرش خیابان جاری ست،
بخند،زیرا خنده ی تو
برای دستان من
شمشیری است آخته.
خنده ی تو، پائیز
در کناره ی دریا
موج کف آلوده اش را
باید بر افرازد،
و در بهاران،عشق من،
خنده ات را می خواهم
چون گلی که در انتظارش بودم،
گل آبی ، گل سرخ کشورم که مرا می خواند
بخند بر شب
بر روز،برماه،
بخند بر پیچاپیچ
خیابان های جزیره،بر این پسر بچه کمرو
که دوستت دارد،اما آنگاه که چشم می گشایم و می بندم،
آنگاه که پاهایم می روند و باز می گردند،
نان را ، هوا را،
روشنی را،بهار را،
از من بگیر
اما خنده ات را هرگز
تا چشم از دنیا نبندم.

نظرات() 

"ویس و رامین" داستانی بسیار کهن است که پژوهشگران زمان آن را دوره‌ی اشکانیان تخمین زده‌اند.
شاه ایران به نام مؤبد در جشنی بهاره از شهروی زیبا خواستگاری می‌کند. شهرو اما خود را در خزان زندگی می‌بیند و با این بهانه خواستگاری شاه را رد می‌کند. شاه از او دختری می‌خواهد، اما شهرو تنها پسرانی دارد. شاه از او می‌خواهد که اگر زمانی صاحب دختری شد، دختر را به ازدواج او درآورد و شهرو که فکر نمی‌کرد، دوباره کودکی باردار شود، با شاه پیمان می‌بندد و از قضا ویس را باردار می‌شود. این پیمان اما تا روز ازدواج ویس با برادرش ویرو به فراموشی سپرده می‌شود. روز ازدواج فرستاده‌ای از سوی مؤبد به گوران می‌آید و پیمان شهرو را به او یادآور می‌شود و از او می‌خواهد که دخترش را برای شاه بفرستد. ویس بر سر مادر فریاد می‌کشد که وی چگونه دختر متولد نشده‌اش را به عقد شاه درآورده و به فرستاده می‌گوید که وی اکنون شوهر دارد و مؤبد پیر و احمق است و همسر جوانی نباید بجوید.
در آن شب اما ویس دشتان می‌شود و با ویرو همبستر نمی‌شود. از سوی دیگر مؤبد به شاهان دیگر از پیمان‌شکنی شهرو می‌نویسد و سپاه جمع می‌کند تا با جنگ زن خود را به دست آورد. هرچند که قارن پدر ویس در جنگ کشته می‌شود اما سپاه ویرو در جنگ پیروز می‌شود. پیش از آنکه سپاهیان تازه‌نفس که در راه بودند به جنگ بپیوندند، مؤبد کارزار را رها می‌کند و به سوی گوران، جایگاه ویس می‌راند. مؤبد متوجه می‌شود که ویس حاضر نیست با او برود، بنابراین برای شهرو نامه‌ای می‌نویسد و از پیمانش یاد می‌کند و نیز هدایای بسیاری برای شهرو می‌فرستد. شهرو هدایا را می‌پذیرد و شبانه دروازه‌ی قصر ویس را بر مؤبد می‌گشاید. پیش از آنکه ویرو به گوران بازگردد، مؤبد ویس را به سوی مرو می‌برد. با بازگشت ویرو، شهرو وی را از تعقیب مؤبد بازمی‌دارد.

ادامه مطلب

نظرات() 

پروین دولت آبادی شاعری تنها و منزوی بود
پروین دولت آبادیپوران فرخزاد درباره سال‌های پایانی زندگی پروین دولت آبادی گفت: « او سال‌های آخر عمرش را در تنهایی و انزوای کامل سپری کرد».  «پروین دولت‌آبادی از خانواده اصیل اصفهان و از نسل یحیی دولت‌آبادی، تاریخ‌نگار و آزادی‌خواهی به نام صدیقه دولت‌آبادی بود». «دولت آبادی شخصیت والایی داشت که مانند او در میان شاعران امروز به ویژه زن‌ها کمتر پیدا می شود. او بانویی ساده، ‌متواضع و بسیار متفکر بودکه نظیر او را کمتر دیده‌ام». دولت آبادی در دو حوزه ادبی درخشید، «او موقعی کار در در ادبیات کودک را شروع کرد که اینکار باب نبود، نه کسی روانشناسی کودک می‌دانست و نه کسی به ادبیات کودک توجهی نشان می‌داد». «به جز عباس یمینی‌شریف و خانم دولت آبادی که اشعاری برای بچه‌ها می‌سرودند دیگر کسی در آن زمان برای ادبیات کودکان کار نمی کرد. خانم دولت آبادی اشعاری که برای کودکان منتشر کرد در زمان خودش چندین و چند جایزه گرفته و او از ماندگارترین کسانی است که در ادبیات کودکان کار کرده است».

ادامه مطلب

نظرات() 

پدرام رضایی زاده: عنوان ها گاهی دست آدم را رو می کنند: کلمات ترسناک، کلمات صریح، کلمات بازیگوش، قبل از آنکه بخواهی حرفی بزنی، توضیح بدهی یا چیزی را انکار کنی، مشتت را پیش خواننده باز می کنند. اگر قرار بود دو سال پیش این یادداشت را بنویسم، بدون شک چیزهای دیگری می نوشتم، همراه با ادعاهایی بزرگ شاید و رویاپردازی های بی حد و اندازه و شاید یادداشتم چیزی می شد شبیه مدح مطلق فضای مجازی و خدمات بی پایانش به ادبیات، چیزهای زیادی در این دو سال عوض شده اند. وبلاگ ها و سایت های ادبی یکی یکی تعطیل می شوند یا تغییر رویه می دهند. راستی سایت «قابیل» را یادتان هست؟ وبلاگ «آدم وحوا» آخرین بار کی به روز شده است؟ چرا دیگر خبری از گزارش بازار کتاب در «خوابگرد» نیست و نوک تیز پیکان خوابگرد سمت و سویی دیگر را نشانه گرفته است و یادداشت های انتقادی اش معضلات عمیق و زیربنایی فرهنگ را در تیررس خود قرار داده اند و دیگر نشانی از «معرفی کتاب» های موجز و جذاب اش نیست؟ از زمان فیلتر شدن سایت «دوات» چند بار به آن سرزده اید؟ همه چیز عوض شده است، همه چیز. فضای مجازی هم به دنبال آدم های حقیقی سرخورده شده است و سیاست های فرهنگی تازه، که بیش از دیگر شاخه های هنر، ادبیات را مورد توجه قرار داده است، هم در پدید آمدن این فضای تازه بی تاثیر نبوده است. سوال مهم، اساسی و تکراری اما این است که «چرا ادبیات؟» آنچنان که در این سال ها دیده ایم، گرایش اهالی ادبیات به فضای مجازی و سایت ها و وبلاگ ها بیش از دیگر شاخه های هنر بوده است، یادداشت های این حوزه بازتاب بیشتری داشته اند و قلم به دستان ظاهراً بیشتر از دیگران این فضا و آدم ها و قواعدش را جدی گرفته اند و نسبت به اتفاقاتش واکنش نشان داده اند.

ادامه مطلب

نظرات() 

معصومه چاوشی درباره این اثر گفت:رمان «ماه تمام» ماجرای زندگی خصوصی یك پزشك زن است،این كتاب به زندگی خصوصی پزشكی می‌پردازد كه پس از عبور از فراز و نشیب‌های بسیار و تحقق آرزوهایش، به دنبال معشوق آرمانی‌اش در مسیر حوادث و پستی بلندی‌های هیجان‌انگیزی قرار می‌گیرد.این رمان در پنج بخش به نام‌های: ماه‌زده، ماه‌گرفته، ماه چهارده، ماه محاق و ماه تمام تنظیم شده و نام‌گذاری هر بخش بنا بر حالات قهرمان اصلی داستان انتخاب شده است.
«ماه تمام» نام بخش پایانی رمان است، در این بخش، قهرمان داستان با عبور از موانع جدی و حوادث غیرقابل پیش‌بینی با شدید‌ترین بحران‌های انسانی دست و پنجه نرم می‌كند و در این مسیر به واكاوی و تحلیل شخصیت‌ خود و انسان‌های پیرامونش می‌پردازد. شیوه‌ی روایت در این رمان، تك‌گویی و به سبك خاطره‌نویسی است؛ چرا كه این قالب به نویسنده اجازه‌ی بیان ریز‌ترین و جزیی‌ترین حالات انسانی و زنانه‌ی قهرمان داستان را می‌دهد.
داستان علاوه بر بیان حالات روحی، روانی و شخصی پرسوناژ اصلی، به بیان مسائل ریز و درشت اجتماعی نیز پرداخته و در مقام یك بیننده‌ی آگاه، بدون ورود به قضاوت و پیش‌داوری، به موشكافی بعضی از حقایق اجتماعی دست می‌زند.
چاوشی با اشاره به تجربه‌ی پزشكی خود، در رابطه با تأثیر این تجربه بر نگارش رمان «ماه تمام»، اظهار كرد: رمان واقع‌نگاری شده است و به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم خیلی تخیلی است؛ اما مطمئن باشید با خیال خود بازی كرده‌ام و داستان كاملا واقعی و برگرفته از زندگی خودم نیست.به دلیل این‌كه كتاب بر روی صنف خاصی نظر دارد، امیدوارم بازخورد‌ها یك‌جانبه نباشد. سعی كرده‌ام در رمانم تمام انتظارات را به رشته‌ی تحریر درآورم؛ اما ممكن است كسانی به این رمان جانبدارانه نگاه كنند؛ چرا كه من سعی كرده‌ام در رمانم اغراق نكرده باشم.
 رمان «ماه تمام»در 312 صفحه با قیمت 7000 تومان توسط نشر آموت به چاپ رسیده و قرار است
معصومه چاوشی متولد سال 1348 در تهران، تجربه‌ی پزشكی و روزنامه‌نگاری دارد.

ادامه مطلب

نظرات() 

یکشنبه 27 شهریور 1390

كتاب «حاكم كارتاژ»

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: معرفی و نقدکتاب، 

لیلا؛ حاکم فاسد «کارتاژ» 
«نیكولا پو و كاترین گراسیه» دو نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی هستند كه زندگی سیاسی اقتصادی لیلی طرابلسی را در اثری تحت عنوان «حاكم كارتاژ» به رشته تحریر درآورند.
دو نویسنده فرانسوی معتقدند، لیلی طرابلسی همسر زین العابدین بن علی رئیس جمهور مخلوع تونس یكی از اصلی ترین مهره‌های فساد اقتصادی این كشور بوده است. نام لیلی طرابلسی همسر زین العابدین بن علی رئیس جمهور مخلوع تونس در جریان انقلاب این كشور و سپس فرار خاندان حاكم آن، به نامی آشنا تبدیل شد.
در نخستین روز از فرار خانواده بن علی منابع خبری گزارش دادند، همسر رئیس جمهور مخلوع تونس به هنگام فرار از این كشور یك و نیم تن طلا با خود خارج كرده است.
براین اساس طرابلسی در روزهای واپسین حكومت بن علی برای اخذ سكه‌های طلا به بانك مركزی تونس رفته بود و به نظر می‌رسد وی به هنگام فرار از كشور یك و نیم تن طلا به ارزش ۴۵ میلیون یورو (۶۰ میلیون دلار) خارج كرده است.
 نویسندگان در «حاكم كارتاژ» ضمن معرفی لیلی طرابلسی، نقش وی و خانواده اش را در حكومت تونس مورد بررسی قرار دادند.

ادامه مطلب

نظرات() 

یکشنبه 27 شهریور 1390

كتاب‌هایی كه در سال‌های اخیر توقیف شدند

نویسنده: محمود موحدان   طبقه بندی: خواندنیها، 

برخی ازكتاب‌های حوزه‌ی ادبیات ، فلسفه ، تاریخ و هنر كه به اداره‌ی كتاب یا به تعبیر برخی به ادار‌ی ممیزی می‌روند معمولا یا مشروط می‌شوند و باید بخش یا بخش‌هایی از آن اصلاح شود ، تا مجوز بگیرد یا غیر قابل چاپ اعلام می‌شود ، برخی مواقع هم كتاب در می‌آید اما از انبارها و فروشگا ها جمع می‌شود كه مثلا «مردگان باغ سبز» محمدرضا بایرامی(این رمان بعد از حذف بخش‌هایی دوباره مجوز انتشار گرفت و عرضه شد)  و «ذوب‌ شده »‌ی عباس معروفی از جمله‌ی این آثار هستند. مروری داریم بر آثار نویبسندگانی كه آثارشان مجوز نگرفته است یا این كه به‌ شكل های مختلفی مشمول ممیزی‌های شدید شده اند. این فهرست به ترتیب شماره گذاری شد می‌آید و البته این اندكی از آثاری است كه  در چرخه‌ی دریافت مجوز باز مانده و منتشر نشده‌اند این‌ها در حالی است كه معاون فرهنگی وزیر ارشاد می‌گوید نمی‌گذاریم ممیزی به خلاقیت آسیب وارد كند.

ادامه مطلب

نظرات() 

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو