تبلیغات
كتابیست - «جست‌و‌جوی صبح در جاده‌های مه آلود» / تورج رهنما

كتابیست

۵۰ داستان غیر‌متعارف در یک کتاب
«در جست‌و‌جوی صبح در جاده‌های مه‌آلود» با نام فرعی: «۵۰ داستان غیر متعارف» اثر تورج رهنما توسط نشر چشمه روانه بازار نشر شد. وی در مقدمه، ساختار این داستان‌ها را نوعی قصه هنری یا داستان شعر‌گونه می‌داند كه تا به حال به عنوان یك نوع ادبی به آن بی‌توجهی شده است._
نویسنده در بخش‌های آغازین مقدمه این كتاب با اشاره به ویژگی‌های خواب و رویا، به قصه‌های عامیانه پرداخته و با بیان موضوعاتی درباره قصه‌های هنری نوشته است: «ما به جز این‌گونه افسانه‌ها كه نویسندگانشان گمنامند، نوع دیگری هم قصه داریم كه آن را می‌توان قصه هنری یا داستان شعرگونه نامید. اما این قصه‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ نخست آنكه نویسنده آن‌ها فرد مشخصی است. دوم آنكه درونمایه آن‌ها بیشتر جنبه اجتماعی دارد و خطاهای انسانی را فرایاد خواننده می‌آورد. سوم آنكه یكی از عناصر سازنده آن‌ها برخلاف قصه‌های عامیانه انتقاد است.»
«كوشیده‌ام در نگارش این قصه‌ها پاره‌ای از عناصر به ظاهر ناهمگون را با هم درآمیزم، به سخن دقیق‌تر: از ویژگی‌های داستان كوتاه، شعر، فولكلور، طنز و حتا كارتون بهره بگیرم.»

بخشی از قصه «رونوشت برابر اصل است» این‌گونه نوشته شده:
«در اتاق كارم نشسته بودم و سرگرم خواندن كتاب‌ها، رمان برف‌های كلیمانجارو. زنگ زدند، رفتم و در را باز كردم، مرد جوانی سلام كرد و گفت:از اداره آگاهی آمده‌ام...»
«در كلیسا» نام داستان دیگری است كه این‌گونه آغاز شده: «كشیش گفت:گوشم با شماست.مرد گفت:آقای كشیش اعتراف می‌كنم هر بار كه به شیطان می‌اندیشم، گل سرخی در دهانم می‌روید.»
«آخرین دیدار»، «بخارا»، «شرقی‌ها»، «یادداشت نقاش»، «چنار امامزاده صالح»، «آخرین دیدار» و «بهار در دو سكانس و برنامه شبانه»، از جمله داستان‌های این كتاب است.
«در جست‌و‌جوی صبح در جاده‌های مه‌آلود» (50 داستان غیر‌متعارف) با 158 صفحه و قیمت 3000 تومان  باشمارگان 1500 نسخه از سوی نشر «چشمه» روانه بازار شده است.

******

«خاتون در آینه» تصویر زن در ادبیات داستانی ایران
«خاتون در آینه» عنوان کتابی به کوشش «تورج رهنما» پژوهشگر و منتقد ادبی است که در آن 10 تصویر از زن در ادبیات داستانی معاصر ایران از زبان 10 نویسنده ایرانی ارائه شده است.
 این کتاب سیمای زن را در 10 اثر داستانی از نویسندگان ایران مورد توجه قرار داده است. در این داستان‌ها می‌توان جوانب گوناگون حضور زنان را در آثار ادبی نسل‌های مختلف نویسندگان ایرانی بررسی کرد.
«گرگ» از هوشنگ گلشیری، «زنی به ماه عسل می‌رود» نوشته امیرحسین چهل‌تن، «بچه مردم» به قلم جلال آل‌احمد، «زنی که مردش را گم کرد» نوشته صادق هدایت، «آرزوی ساده» اثر صادق چوبک، «به کی سلام کنم» نوشته سیمین دانشور، «خانه در آسمان» به قلم گلی ترقی، «آبی‌ها» از منیرو روانی‌پور، «پاییز قمر» نوشته فرخنده آقایی و «پس‌فردا» اثر فریبا وفی داستان‌های بررسی شده در کتاب «خاتون در آینه» را تشکیل می‌دهند.
همانطور که مشخص است 5 داستان این مجموعه متعلق به نویسندگان مرد و 5 داستان به قلم نویسندگان زن نوشته شده است.
تورج رهنما با کنار هم قرار دادن این آثار و بررسی جداگانه آنها، تفاوت‌ها و تشابهات دیدگاه نویسندگان را درباره زن ایرانی به مخاطب عرضه کرده تا بتواند تحلیلی ادبی، جامعه شناختی و روان شناختی از این مقوله به دست دهد.
این نویسنده معتقد است که ادبیات داستانی ایران بیشتر جنبه گزارشگری دارد و داستان‌های این مجموعه نیز از این ویژگی مستثنا نیستند.
او در مقدمه مبسوطی که بر کتاب نوشته و نویسندگان و داستان‌های مورد بحث در کتاب را معرفی کرده، دو نویسنده حال حاضر کشورمان یعنی «فرخنده آقایی» و «فریبا وفی» را بیش از دیگران در نمایش شخصیت و روحیات زن ایرانی موفق ارزیابی کرده، اما در مجموع بر این باور است که تصویرسازی از زن ایرانی در داستان‌ها به دلیل واقع‌نمایی و حقیقت زندگی زنان، مضامینی عمدتاً غم انگیز و اندوه بار را پدید آورده است.
تورج رهنما پیش‌تر کتاب‌هایی چون «ادبیات امروز آلمان»، «چهره غمگین من» (نمونه‌هایی از داستان‌های کوتاه آلمانی)، «در سکوت گل سرخ» (مجموعه شعر) و چندین کتاب درباره ادبیات ایران به زبان آلمانی نوشته و منتشر کرده است.
کتاب «خاتون در آینه» به کوشش «تورج رهنما» انتشارات کتاب پارسه

*****


تورج رهنما با شب هزار و دوم 
این كتاب كه ۵۰ روایت شعرگونه مستقل را شامل می شود، توسط انتشارات چشمه به چاپ می رسد. چاپ جدید «شعر رهایی است» با تجدید نظر كامل نیز اخیراً توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسیده كه مجموعه شعر معاصر ایران به گزینش تورج رهنما و با مقدمه مفصلی از اوست.
این كتاب كه ۵۰ روایت شعرگونه مستقل را شامل می شود، توسط انتشارات چشمه به چاپ می رسد.چاپ جدید «شعر رهایی است» با تجدید نظر كامل نیز اخیراً توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسیده كه مجموعه شعر معاصر ایران به گزینش تورج رهنما و با مقدمه مفصلی از اوست. رهنما حدود ۲۸ سال پیش زمان تدریس ادبیات معاصر در دوره دكترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، به فكر تدوین گزیده هایی از شعر، نمایشنامه، داستان كوتاه و رمان معاصر ایران افتاده كه از این سری، «یادگار خشكسالی های باغ» و «زنان قصه نویس معاصر ایران» هر كدام بعد از حدود شش سال معطلی برای كسب مجوز نشر به چاپ رسیده اند. البته مجلد های مربوط به رمان و نمایشنامه موفق به كسب مجوز نشر نشده اند.دیگر كتاب منتشرشده رهنما، در سال های اخیر، مجموعه مقالات فارسی و آلمانی با عنوان « یك عمر در خدمت دو فرهنگ» است كه به كوشش همسرش سوزان گویری توسط انتشارات بهجت به چاپ رسیده است. تورج رهنما كه به خاطر مشكل بینایی از دستگاه مطالعه الكترونیكی استفاده می كند، همچنین مشغول تالیف «ادبیات امروز ایران» برای معرفی آن به مخاطبان آلمانی زبان است كه توسط انتشارات بك مونیخ به چاپ خواهد رسید. تورج رهنما متولد ۱۳۱۶ اهواز است. اولین مجموعه شعرش را با نام «صدف و قصه تنهایی او» در سال ۱۳۵۰ در تهران منتشر كرد و «تا سرزمین چلچله ها، تا ماه» را چهار سال بعد به چاپ رساند. از دیگر آثار منتشرشده رهنما «در نفس اژدها» (مجموعه ای از داستان های نو فارسی)، «ادبیات داستانی و تغزلی در ایران»، «ادبیات نمایشی در ایران»، «انتری كه لوطی اش مرده بود» (گزیده داستان های كوتاه صادق چوبك)، «چوب به دست های ورزیل» (نمایشنامه ای از غلامحسین ساعدی)، «گیله مرد» (مجموعه ای از داستان های انتقادی سیاسی فارسی) و «سیمای زن در ادبیات امروز ایران» است كه در آلمان منتشر شده اند. اما آثاری كه توسط تورج رهنما از آلمانی به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده اند، عبارتند از: برشت، فریش، دورنمات، چهره غمگین من، ادبیات امروز آلمان، برگ سبز، خوان هشتم و در سكوت گل سرخ. علاوه بر این آثار، آثاری در زمینه تحقیق و بررسی ادبیات امروز ایران از او منتشر شده كه عبارت است از: «در آستانه فصلی سرد»، «داستان های طنز آمیز ایران» و...// روزنامه شرق 
 

خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)
 
http://www.ibna.ir/vdca0enm.49nyu15kk4.html


 "خبرگزاری مهر" 
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1490347

نظرات() 
How long does Achilles tendonitis last for?
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:21 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.

Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.
http://hellenmateos.hatenablog.com/entries/2015/01/02
چهارشنبه 3 خرداد 1396 05:58 ب.ظ
Excellent post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?

I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Kudos!
Jovita
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:34 ق.ظ
Hello Dear, are you in fact visiting this web site on a regular basis, if so afterward you will definitely take pleasant know-how.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:25 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.

nonetheless, you command get bought an edginess over that you
wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly
very often inside case you shield this hike.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :