تبلیغات
كتابیست - رویای تبت اثرفریبا وفی انتشارات مرکز

كتابیست

شعله دختر جوانیست که عاشق پسری به نام مهرداد بوده اما اکنون مهرداد او را ترک کرده تا با دیگری ازدواج کند . شعله زجر می کشد ، فکر می کند ، زجر می کشد و ... . شیوا خواهر شعله است دختری جدی و عاقل ، دختری که درگیر فعالیت های سیاسی بوده ، عاشق جاوید شده با او ازدواج کرده و همیشه طرفدار جاوید است . آنها ظاهرا زوج بسیار خوشبختی هستند . فروغ نیز نامادری جاوید است ، زنی که عاشق محمدعلی همسر اولش بوده اما به دلیل نازایی مجبور به طلاق و ازدواج با پدر جاوید شده است .
داستان 3 عشق را می خوانیم از آدم های مختلف در دروه های مختلف اما نزدیک به هم  . حال و هوای عاشقی های متفاوت و غمی که در پایان تمام آنهاست .
فریبا وفی  دراین کتاب . روان شناسی لحظات و فکرهای آدم ها رو خوب درآورده ، راحت می تونید آدم های داستان و احساساتشون را لمس کنید . شیوه ی بیانش هم زیباست ، مستقیم نیست اما پرپیچش هم نیست . بهتر از همه ، دیگه از اون زنهای بدبخت همیشگی داستانهاش خبری نیست .
این کتاب جایزه بهترین رمان هوشنگ گلشیری و مهرگان ادب را از آن خود کرد .

* قسمت های زیبایی از کتاب
بشقاب غذا را کنار کشید و هر دو دستش را روی میز به طرف من آورد . دست هایم را زیر میز بردم تا نتواند آنها را بگیرد .

لازم نیست به حافظه ام فشار بیاورم . همه چیز خود به خود به مغزم سرازیر می شود . همه ی آن حرکات اتفاقی و بی معنی در ذهنم جمع شده اند تا معنای واقعی شان را نشانم بدهند .

صادق از آدم هایی است که بار اول دیده نمی شوند . ذره ذره کشف می شوند . روز اولی که دیدمش آن قدر ساده و مختصر حرف زد که فکر کردم چیزی بارش نیست . بر عکس جاوید که می توانست توجه همه را فوری به خودش جلب کند ، او حتی دیده نمی شد .

سلام دادن به دیگران کاری شاق بود و شاق تر از آن فکر کردن به عصر بود ، به فردا به پس فردا بود . از عصر وحشت داشتم . از فردای بدون او وحشت داشتم .

گفتم :"الو ؟"
مکث کرد . صدای زیادی می آمد .
گفت : " اشتباه است . "
گوشی را گذاشت . حالا دیگر می توانستم در خیابان راه بروم و از بوق هیچ ماشینی برنگردم . حرکت درد را در جای نامشخصی از بدنم احساس کردم . راه گلویم گرفت و به گوش هایم فشار آمد .
ماشینی چند متر جلوتر نگه داشت . از کنارش گذشتم و به مژه هایم گفتم اشک هایم را همان جا توی چشم هایم نگه دارند ، مبادا که بریزند آن هم میان این همه آدم . مژه ها نتوانستند و اشک ها همه ریختند روی صورتم .

اعتراف کردم که می دیدم . از مدت ها پیش می دانستم . ولی آن قدر اراده نداشتم که به موقع کنار بکشم .

ای کاش می شد با خیال یک نفر زندگی کرد ولی امکان ندارد . لااقل بعد از این ممکن نیست . خلایی که احساس می کنم بعضی وقت ها با هیچ چیزی پر نمی شود .

حرف زدم . از مهرداد گفتم . حرف زدن از او تنها چیزی بود که من و مرد آرام را به هم مربوط می کرد . گفتم که دیگر نمی خواهم ماشین مهرداد را آتش بزنم . در خیالم او را مثل آدمکی می چرخاندم و از هر طرف نگاهش می کردم . چشمانم مثل دستگاه عیب یاب دقیقی کار می کرد . با پیدا کردن هر عیب که قبلا ندیده بودم نفس آسوده ای می کشیدم و در نهایت این من بودم که او را ترک می کردم . او مردی نبود که می خواستم .

هیچ چیز تضمین ندارد و رابطه ی آدم ها یخچال و لباسشویی نیست که گارانتی داشته باشد . یک روز هست و یک روز نیست و اگر کسی تضمینی بدهد دروغ گفته است .

گفت : " چرا همه اش دنبال معنای دیگری هستی . این یک دوستی ساده است . "
آب دهانم را قورت دادم .
" دوستی یک زن و مرد هیچ وقت ساده نیست . "

تجربیات آدم خیلی مهم است . وقتی چشمت به روی زندگی باز می شود و آن را برای اولین بار می فهمی ، دیگر نمی توانی جور دیگری فکر کنی . اگر آن یک بار آسیب ببینی زندگی برای همیشه طعم واقعی اش را از دست می دهد . دیگر نمی توانی به دنیا مثل چیز باارزشی نگاه کنی .

او دیگر سنگ نبود . سنگ صبورم نبود . مرد بود . می خواستم بشناسمش .

دیگر نخواستم بدانم . تحملش را نداشتم . در لحنش ستایش بود . ستایشی که جایی برای هیچ رقیبی نمی گذاشت .

مردهای من عاشق نمی شدند . دم دست بودند ولی مال من نبودند . با آمدنشان این حس گزنده به سراغت می آمد که یک روز می روند و وقت رفتنشان می دانستی مرده هایی هستند که توانایی فکر کردن به بازمانده ها را ندارند .

 بس که عقل کلی و اشتباه نمی کنی وقتی هم اشتباه می کنی و زیرش نمی زنی ، خوشم می آید

 کی گفته عقل کلم ؟ "
 شیر آب را بستی که صدایم را بشنوی .
 همه . جاوید همیشه ورد زبانش است که شیوا اشتباه نمی کند . "
شیر را باز کردی .
 این جوری فرصت اشتباه کردن را از آدم می گیرد . "

 بعضی وقت ها ، نقص ها آدم ها را قشنگ تر می کند .

 حرف که نمی زنم از خودش نمی پرسد این بنده خدا که لال نبود چرا یک دفعه این طور شد ؟ راحت تر است فکر کند زن ها بعضی وقت ها کم حرف می شوند . به خودش زحمت نمی دهد ببیند توی دل من چه خبر است ؟

از تولد بچه ی محمدعلی که باخبر شدم پایم را توی یک کفش کردم که برویم مشهد . پدر جاوید مغازه را سپرد دست شاگردش و رفتیم مشهد . می ترسیدم اگر نرویم توبه را بشکنم و بروم در خانه شان . رفتم توی حرم . گوشه ای نشستم . چادرم را روی سرم کشیدم و گریه کردم . گفتم خدایا محبتش را از دلم بیرون کن .

ای لعنت بر من ، خودم را نمی خواستم . او را می خواستم .

وقتی آدم به چیزی که می خواهد نمی رسد ، زیاد دور نمی رود . همان حوالی پرسه می زند و به آشناترین چیز نزدیک به او ، شبیه او چنگ می زند .

گفت : " تو دختر قشنگی هست . با شعوری . "
این جور مقدمه را خوب می شناختم . خوبی ها را به تو می گفتند تا خوبتر ها را از تو دریغ کنند .  /فرانك
 

 *************
 نقد رمان  رؤیای تبت  اثر فریبا وفی
عشق از چند سو
از فریبا وفی (متولد 1341) تاکنون دو مجموعه داستان و سه رُمان چاپ شده است. نخستین رُمان او، "پرنده‌ی من" جایزه‌ی ادبی یلدا و جایزه ی ادبی بنیاد گلشیری را به خود اختصاص داد. و امسال، سومین رُمان او، "رؤیای تبت"، نیز بار دیگر جایزه‌ی بنیاد گلشیری را از آن ِ خود کرد.
درونمایه‌ی رُمان ِ "رؤیای تبت" حول ِ محور ِ عشق می‌چرخد. اما ماجرا تنها به یک رابطه‌ی عاشقانه پیوند نمی‌یابد، بلکه چند ماجرای مستقل ِ عاشقانه به موازات هم پیش می‌روند و اینجا و آنجا درهم تنیده می‌شوند.
داستان با زاویه دیدِ من- راوی (اول شخص مفرد) روایت می‌شود که مخاطبِ راوی درتمام طول ِ داستان، شیوا، خواهر راوی است که چنین آغاز می‌شود:
"شیوا! بلند شو که گند زدی. همیشه من گند می‌زنم، این‌دفعه نوبت توست. کی باور می‌کرد شیوای متین و معقول این کار را بکند. یک لحظه انگار همه زیر فلاش دوربین خشکمان زد..." (ص 1)
اما راوی از کاری که شیوا کرده تا دیگران از تعجب خشکشان بزند، توضیحی نمی‌دهد. تنها با یک اشاره توجه‌ی خواننده را به موضوع ِ رفتار شیوا، یعنی "عشق" جلب می‌کند، آنجا که به حالتِ چهره‌ی شیوا می‌پردازد: "در صورتت یک جور شادی ِ رها شده نشست [...] این حالت را خوب می‌شناسم. حالتی است که زن ِ عاشق دارد، وقتی که به رختخواب مردِ موردِ علاقه‌اش می‌رود، حالتِ کرختی ِ نرم و هوشیار ِ بدن." (ص 2)
خواننده برای اینکه علت رفتار ِ شیوا و شگفتی دیگران را در یابد، باید تمام داستان را بخواند تا در آخرین صفحات کتاب، صحنه‌ی نخستِ داستان بازسازی و پرده از روی یک عشق ِ پنهان و ممنوعه برداشته شود.
داستان اگرچه با آن صحنه‌ی ناروشن‌ آغاز می‌شود که اطرافیان را متعجب می‌کند، ولی نخستین رابطه‌ی عاشقانه‌ای که روایت می‌شود، ماجرای شکست ِ عشق ِ راویِ داستان (شعله) نسبت به مهرداد است؛ زیرا مادر ِ مهرداد "دختر ِ اصیل و نسب ‌داری را سر ِ سفره‌ی عقد نشانده بود و منتظرش بود." (ص 8) مهرداد، در واقع، مناسباتِ سنتی ِ ازدواج را بر عشقش نسبت به شعله ترجیح می‌دهد و با دختر ِ پیشنهادی ِ مادرش ازدواج می‌کند، چیزی که راوی را به حد جنون آشفته می‌سازد و به فکر آتش زدن عروس ِ مهرداد می‌افتد، که البته به آن عمل نمی‌کند. ماجرای عشق دیگری که کوتاه است و در دل ِ ماجراهای دیگر ذره ذره تنیده می‌شود، عشق ممنوعه‌ی زن ِ شوهرداری به نام فروغ است. فروغ، نامادری ِ جاوید ( شوهر شیوا) است که به عشق دوران جوانی‌اش پایبند ‌می‌ماند و مخفیانه عاشقش را ملاقات می‌کند تا اینکه آنها لو می‌روند و پدر ِ جاوید (شوهر فروغ) با قمه به سراغشان می‌رود. عشق ِ دیگر که می‌توان آن را عشق نیمه افلاتونی نامید، رابطه‌ی راوی ِ داستان با مردی است که راوی او را "مرد آرام" می‌نامد. آشنایی شعله (راوی داستان) با مرد آرام، پس از شکستِ عشق او نسبت به مهرداد روی می‌دهد، که به نظر می‌رسد، پیش از آنکه عشق باشد، نوعی پناهجویی و نیاز به آرامش است که او را به سوی مرد آرام جذب می‌کند، مردی که ظاهرن وارسته و با تجربه است و با عشق برخوردی سانتی‌مانتال ندارد، و گاهی نیز حالتی نیمه‌عرفانی نیز در گفته‌هایش حس می‌شود. شاید این مرد در واقعیت وجود نداشته باشد و راوی با تخیل به آن، مرد یا جهان ِ ایده‌‌آل خود را می‌سازد. و شاید به همین علت است که رابطه‌شان از حدِ چند گفت‌و‌گو تجاوز نمی‌کند.
اما عشقی که شیوا شانزده سال در درونش پنهان می‌کند، بی‌آنکه کسی، حتا راوی، از آن با خبر باشد، هسته‌ی اصلی داستان را می سازد، که عنوان رُمان (رؤیای تبت) را هم یدک می‌کشد. داستان در روزهایی می‌گذرد که صادق، دوست صمیمی ِ جاوید (شوهر شیوا) به خاطر فعالیتِ سیاسی، پس از سه سال از زندان آزاد می‌شود. خواننده در طول داستان، چنان درگیر ماجراهای خانوادگی وعاشقانه‌های دیگر می‌شود که اگر به اشارات ظریف و گهگاهی ِ راوی توجه نکند، نمی تواند تا پایان به عشق پنهان شیوا نسبت به صادق پی ببرد. و این، یکی از شگردهای خوبِ فریبا وفی است که کُنش ِ داستانی را بدون توضیحات اضافی در حالتِ هیجانی ِ خود پیش می‌برد تا گرهی که در آغاز داستان بسته شده بود، در پایان باز شود. به بیان دیگر، نویسنده موفق می شود که با پایانی مناسب و همخوان، حادثه‌ها را جمع هم آورد.
نویسنده در درهم‌آمیزی چند رویدادِ عاشقانه که به شکل حلقه‌هایی در هم تنیده شده‌اند، موفق می‌شود حلقه ها را یکی یکی از هم باز کند و چهره‌ی مشخص ِ آنها را بنمایاند.
اگر چه موضوع محوری داستان عشق است، ولی نویسنده به معضل روشنفکری در ایران نیز می‌پردازد. فضای داستان بیشتر بخشی از محیط روشنفکری ایران را دربر می‌گیرد. از یکسو تیپی مانند جاوید است که هنوز ایده‌آلیستی به پیرامون می‌نگرد و با اظهار فضل، خود را آگاه به همه‌ی مسائل جلوه می‌دهد. در سوی دیگر صادق قرار دارد که پس از آزادی از زندان، دیگر مانند گذشته آرمانی نمی‌اندیشد و به قول ِ خودش "دیگر نمی‌خواهد به خاطر ایده و فکر خاصی زندگی بکند." (ص 81) اما به نظر می‌رسد که او در این تجدیدِ نگرش، به اندیشه‌‌ی عرفانی نزدیک شده باشد؛ چیزی که معضل بخشی از جامعه‌ی روشنفکری ایران است، که گریز از دشواری را در سطح ِ پناه‌جویی به عرفان تقلیل می‌دهد. شاید صادق به همین خاطر است که می‌خواهد به "تبت" برود. در همین رابطه است که جاوید در گفت‌و‌گو با همسرش شیوا می‌گوید: "آویزان شدن از عرفان ِ نخ‌نمایی که صادق پیشنهاد می‌کند، افتخار نیست شیوا. تبت در نقشه‌ی دنیای جدید جایی ندارد و آوردن ِ آن به نقشه‌ی زندگی‌مان فقط ناراحتم نمی کند، مشکوکم می‌کند." (ص 37)
اما در این میان، راوی داستان که در بیمارستان کار می‌کند (پرستار؟) و مطابق گفته‌ی خودش از بحث‌های جاوید و دوستانش سر در نمی‌آورد، یعنی در جمع روشنفکری نمی‌گنجد، لیبرال‌تر از دیگران می‌اندیشد و در سوی خودیابی حرکت می‌کند. برای همین است که از کُلی‌گوی‌ها و کلی‌بینی‌های جمع روشنفکری انتقاد می‌کند و می‌گوید: "از شخصی شدن ِ هرچیز واهمه داشتید. هر مشکلی داشتید به نوع بشر، به آدم مربوط می‌شد نه شخص ِ تنهای شما." (ص 82) اگرچه این نوع به خود رسیدن یا با خود درافتادن از یک زن ِ نسبتن معمولی بعید به نظر می‌رسد، ولی رفتار و کردار راوی به گونه‌ای بازسازی می‌شود که در مجموع می‌توان نگاه او را نسبت به زندگی، طبیعی در روندِ داستان یافت که با بیانی مؤثر و صمیمانه‌، بدون شعار‌ها و گنده‌نمایی‌های متداول ِ فمینیستی ِ ابتدایی، حس زنانگی- انسانی ِ خود را بیان می کند.
اما این رُمان به لحاظ تکنیکی کاستی‌هایی هم دارد که آنها را به طور فشرده در اینجا بازگومی‌کنم: در مواردی پرش‌های نابهنگام یا زودهنگام از یک صحنه به صحنه‌ی دیگر باعثِ فشرده‌گویی یا صرفه‌جویی در روایت داستان می‌شود و در نتیجه در بازگشایی ِ داستان خلل ایجاد می‌کند. افزون براین، به چهره ها و به‌ویژه به مکان‌ها، آن‌گونه که از یک رُمان انتظار می‌رود، در مواردی خوب پرداخته نمی‌شود. به‌مثل بیشتر به حالتِ شخصیت‌ها پرداخته می‌شود و به چهره و ظاهر آنها توجه‌ی کمتری می‌شود. فضا و اشیای خانه‌ی راوی در پیوند با کُنش ِ داستانی اصلن نشان داده نمی‌شوند یا نقشی ندارند. یا با وجود اینکه ماجرای داستان به زندگی ِ شهری ارتباط می‌یابد، ولی شهر چهره ندارد. جز اینکه یک بار راوی بسیار فشرده از بازار رفتن با خواهرش سخن می‌گوید و یا اینکه اتومبیل‌ها جلوی پای او ترمز می‌کردند، دیگر هیچ نشانه و فضایی از یک شهر در این رُمان دیده نمی‌شود. وجودِ این خلا، یکی از نقطه ضعف‌های این "رُمان" است. داستان به لحاظ زمان- ساخت ( Zeitstruktur ) نیز کاستی‌هایی دارد. این داستان که ظاهرن در شرایط کنونی در ایران می‌گذرد، می‌توانست در زمان پیش از انقلاب نیز روی دهد؛ یعنی تفاوتِ شرایط و موقعیت‌ها چندان روشن نیست. به نظر می‌رسد که در برابر نویسندگانی که زیادی توصیف و تشریح می‌کنند، نویسنده‌ی "رؤیای تبت" زیادی صرفه‌جویی می‌کند که در خور ِ یک "رُمان" نیست. با این وجود، در مجموع می‌توان گفت که نویسنده با زبانی مناسب با کُنش داستانی و با ساختاری در خور ِ درونمایه‌، در پرداخت داستان موفق بوده است.
محمود فلکی/ منتشر شده در رادیو زمانه
 رمان  رؤیای تبت  اثر فریبا وفی * تهران: نشر مرکز، 1384، 175 صفحه

محمود فلکی
http://www.mahmood-falaki.com/Farsi/naqd-wafi.htm

 فرانک
http://bestbooks.blogfa.com/post-426.aspx

نظرات() 
buy cheap cialis on line
جمعه 16 آذر 1397 01:45 ق.ظ

You mentioned that well.
buying cialis on internet only best offers cialis use venta de cialis canada cialis tablets for sale price cialis per pill cialis generico postepay cialis daily dose generic canadian drugs generic cialis cialis venta a domicilio callus
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:19 ق.ظ

Useful write ups. Thank you!
prezzo cialis a buon mercato buying cialis overnight cialis kaufen cialis tadalafil il cialis quanto costa cialis 10 doctissimo precios cialis peru the best site cialis tablets cialis australian price how much does a cialis cost
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:55 ق.ظ

Amazing knowledge. Cheers.
cialis herbs cialis 10mg prix pharmaci cialis rezeptfrei il cialis quanto costa female cialis no prescription sialis precios de cialis generico cialis kamagra levitra ou trouver cialis sur le net cialis without a doctor's prescription
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:28 ق.ظ

Whoa many of beneficial advice!
canada discount drugs cialis prices for cialis 50mg cialis from canada tadalafil tablets ou acheter du cialis pas cher comprar cialis 10 espa241a cialis pas cher paris the best site cialis tablets online prescriptions cialis viagra cialis levitra
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Terrific posts. Thank you.
cialis professional yohimbe rezeptfrei cialis apotheke non 5 mg cialis generici online cialis generic low dose cialis cialis kaufen cialis super acti venta de cialis canada cialis patentablauf in deutschland cialis with 2 days delivery
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 02:02 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
click here to buy cialis how to buy cialis online usa cialis bula cialis diario compra cialis sale online safe dosage for cialis bulk cialis cialis 20mg prix en pharmacie online cialis discount cialis
buy cialis without a doctor's prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 12:59 ب.ظ

You explained it wonderfully.
cialis kaufen comprar cialis navarr ou acheter du cialis pas cher click here to buy cialis the best choice cialis woman cialis dosage cialis 5 mg para diabeticos generic cialis at walmart viagra vs cialis cialis patentablauf in deutschland
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 01:43 ق.ظ

Info certainly utilized!.
tadalafil 5mg trusted tabled cialis softabs dosagem ideal cialis cialis 10 doctissimo cialis generico in farmacia price cialis per pill low dose cialis blood pressure acheter cialis meilleur pri price cialis best cialis generika in deutschland kaufen
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:38 ب.ظ

Effectively expressed indeed. !
generic cialis acheter du cialis a geneve tadalafil weblink price cialis brand cialis generic cialis 20mg cialis generique 5 mg cost of cialis per pill precios de cialis generico cialis mit grapefruitsaft
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 01:32 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
buy online cialis 5mg cialis dosage amounts cialis free trial cialis 5mg prezzo cialis a buon mercato acheter cialis meilleur pri cheap cialis buying cialis overnight cialis prices in england opinioni cialis generico
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 12:33 ب.ظ

You've made your point.
wow cialis 20 cialis great britain only best offers cialis use viagra vs cialis cialis for bph side effects for cialis link for you cialis price cialis coupons printable side effects of cialis cialis 10 doctissimo
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 01:04 ق.ظ

This is nicely expressed. !
cialis rezeptfrei sterreich effetti del cialis cialis for sale achat cialis en suisse cialis diario compra click now cialis from canada american pharmacy cialis prices for cialis 50mg canadian cialis canadian drugs generic cialis
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 01:42 ب.ظ

Regards. An abundance of content!

buy cialis sample pack cialis generique 5 mg cialis 200 dollar savings card are there generic cialis tadalafil 5mg safe site to buy cialis online cialis cuantos mg hay acquisto online cialis buy online cialis 5mg cialis super acti
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:58 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis 100 mg 30 tablet cialis tablets for sale interactions for cialis cialis wir preise preis cialis 20mg schweiz compare prices cialis uk tadalafil tablets the best site cialis tablets cialis for sale miglior cialis generico
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:38 ب.ظ

Valuable content. Regards.
we like it safe cheap cialis buy brand cialis cheap we like it cialis soft gel comprar cialis navarr cialis prezzo in linea basso cialis prezzo di mercato rx cialis para comprar where to buy cialis in ontario cialis coupons cialis 10 doctissimo
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:24 ق.ظ

Many thanks! A good amount of data.

wow look it cialis mexico cialis 100mg suppliers cialis 20 mg cost enter site natural cialis cialis venta a domicilio generico cialis mexico tadalafil 5mg cialis lilly tadalafi cialis cuantos mg hay look here cialis order on line
buy cialis online cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:56 ب.ظ

Thanks, Lots of content.

prezzo di cialis in bulgaria cialis for bph buy cialis online try it no rx cialis buying cialis overnight cialis mit grapefruitsaft cialis side effects buying cialis in colombia when will generic cialis be available bulk cialis
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:59 ق.ظ

You actually expressed this perfectly!
buying cialis in colombia cialis coupons cialis daily cialis wir preise we use it 50 mg cialis dose if a woman takes a mans cialis buying brand cialis online cialis kaufen cialis daily dose generic enter site 20 mg cialis cost
buy levitra generic
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:37 ق.ظ

Kudos, I like this.
buy 10 mg levitra vardenafil 20mg buy levitra levitra 20mg levitra 20mg levitra 20 mg cheap 20mg levitra levitra generic vardenafil 20mg levitra 20 mg bayer prezzo
buy cialis cheap
سه شنبه 10 مهر 1397 06:12 ق.ظ

Kudos. I value it.
cialis rezeptfrei buy cialis uk no prescription cialis savings card side effects for cialis cialis australian price tadalafil legalidad de comprar cialis cialis daily new zealand cialis tablets cialis generique 5 mg
buy cialis usa
یکشنبه 8 مهر 1397 03:43 ق.ظ

With thanks. Helpful stuff!
5 mg cialis coupon printable buy cialis sample pack cialis savings card cialis generico get cheap cialis we recommend cialis info buy cialis uk no prescription cialis baratos compran uk cialis for daily use cialis generico
buy cialis online without a prescription
شنبه 7 مهر 1397 12:36 ق.ظ

Thank you, Loads of advice.

buy cialis online nz buying cialis overnight cialis 50 mg soft tab viagra vs cialis cialis online purchasing cialis on the internet dosagem ideal cialis recommended site cialis kanada low cost cialis 20mg cialis side effects dangers
http://cialisyoues.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:10 ب.ظ

Thanks a lot. I like it.
cialis patentablauf in deutschland precios de cialis generico cialis generico en mexico buy cialis i recommend cialis generico cost of cialis per pill cheap cialis best generic drugs cialis deutschland cialis online cialis online napol
cialisvipsale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:03 ب.ظ

With thanks, Good stuff!
click now buy cialis brand wow look it cialis mexico generic cialis at the pharmacy only best offers cialis use cialis billig cialis italia gratis costo in farmacia cialis sublingual cialis online when can i take another cialis buy cheap cialis in uk
viagraessale.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:36 ق.ظ

Incredible tons of good material!
cialis generisches kanada cialis en 24 hora cialis 200 dollar savings card cialis qualitat generic cialis soft gels cialis 20 mg generic low dose cialis we recommend cheapest cialis cialis tablets for sale cialis 20 mg
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:19 ب.ظ

Truly loads of beneficial data.
best canadian pharmacies online pharmacy canada reviews canadianpharmacyusa24h is it legal how safe are canadian online pharmacies drugstore online canadian pharmacy uk delivery drugs for sale on internet canadian rx online canadian pharmacies online pharmacies of canada
Buy cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:42 ب.ظ

You said it nicely..
cialis official site cialis patentablauf in deutschland cialis authentique suisse cialis tablets cialis venta a domicilio how to buy cialis online usa we like it cialis soft gel costo in farmacia cialis cialis side effects dangers comprar cialis 10 espa241a
cialissy.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:18 ق.ظ

Thanks. Fantastic information.
we like it cialis soft gel prix cialis once a da cialis tablets for sale cialis reviews generic cialis 20mg uk callus cialis free trial venta cialis en espaa cialis kaufen bankberweisung cialis 05
http://cialisvipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:09 ب.ظ

Thanks. I enjoy it.
cialis online nederland cialis free trial cialis en 24 hora cialis generic tadalafil buy buy cialis uk no prescription cialis 20 mg effectiveness cialis patent expiration deutschland cialis online cialis tablets australia try it no rx cialis
http://viabiovit.com/best-canadian-drugs-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:32 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
find viagra online where can i buy sildenafil online how to get prescription viagra buy viagra nz can you buy viagra over the counter where can i get sildenafil where to buy viagra in malaysia buy viagra for men get viagra no prescription viagra nz buy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :