كتابیست

شعله دختر جوانیست که عاشق پسری به نام مهرداد بوده اما اکنون مهرداد او را ترک کرده تا با دیگری ازدواج کند . شعله زجر می کشد ، فکر می کند ، زجر می کشد و ... . شیوا خواهر شعله است دختری جدی و عاقل ، دختری که درگیر فعالیت های سیاسی بوده ، عاشق جاوید شده با او ازدواج کرده و همیشه طرفدار جاوید است . آنها ظاهرا زوج بسیار خوشبختی هستند . فروغ نیز نامادری جاوید است ، زنی که عاشق محمدعلی همسر اولش بوده اما به دلیل نازایی مجبور به طلاق و ازدواج با پدر جاوید شده است .
داستان 3 عشق را می خوانیم از آدم های مختلف در دروه های مختلف اما نزدیک به هم  . حال و هوای عاشقی های متفاوت و غمی که در پایان تمام آنهاست .
فریبا وفی  دراین کتاب . روان شناسی لحظات و فکرهای آدم ها رو خوب درآورده ، راحت می تونید آدم های داستان و احساساتشون را لمس کنید . شیوه ی بیانش هم زیباست ، مستقیم نیست اما پرپیچش هم نیست . بهتر از همه ، دیگه از اون زنهای بدبخت همیشگی داستانهاش خبری نیست .
این کتاب جایزه بهترین رمان هوشنگ گلشیری و مهرگان ادب را از آن خود کرد .

* قسمت های زیبایی از کتاب
بشقاب غذا را کنار کشید و هر دو دستش را روی میز به طرف من آورد . دست هایم را زیر میز بردم تا نتواند آنها را بگیرد .

لازم نیست به حافظه ام فشار بیاورم . همه چیز خود به خود به مغزم سرازیر می شود . همه ی آن حرکات اتفاقی و بی معنی در ذهنم جمع شده اند تا معنای واقعی شان را نشانم بدهند .

صادق از آدم هایی است که بار اول دیده نمی شوند . ذره ذره کشف می شوند . روز اولی که دیدمش آن قدر ساده و مختصر حرف زد که فکر کردم چیزی بارش نیست . بر عکس جاوید که می توانست توجه همه را فوری به خودش جلب کند ، او حتی دیده نمی شد .

سلام دادن به دیگران کاری شاق بود و شاق تر از آن فکر کردن به عصر بود ، به فردا به پس فردا بود . از عصر وحشت داشتم . از فردای بدون او وحشت داشتم .

گفتم :"الو ؟"
مکث کرد . صدای زیادی می آمد .
گفت : " اشتباه است . "
گوشی را گذاشت . حالا دیگر می توانستم در خیابان راه بروم و از بوق هیچ ماشینی برنگردم . حرکت درد را در جای نامشخصی از بدنم احساس کردم . راه گلویم گرفت و به گوش هایم فشار آمد .
ماشینی چند متر جلوتر نگه داشت . از کنارش گذشتم و به مژه هایم گفتم اشک هایم را همان جا توی چشم هایم نگه دارند ، مبادا که بریزند آن هم میان این همه آدم . مژه ها نتوانستند و اشک ها همه ریختند روی صورتم .

اعتراف کردم که می دیدم . از مدت ها پیش می دانستم . ولی آن قدر اراده نداشتم که به موقع کنار بکشم .

ای کاش می شد با خیال یک نفر زندگی کرد ولی امکان ندارد . لااقل بعد از این ممکن نیست . خلایی که احساس می کنم بعضی وقت ها با هیچ چیزی پر نمی شود .

حرف زدم . از مهرداد گفتم . حرف زدن از او تنها چیزی بود که من و مرد آرام را به هم مربوط می کرد . گفتم که دیگر نمی خواهم ماشین مهرداد را آتش بزنم . در خیالم او را مثل آدمکی می چرخاندم و از هر طرف نگاهش می کردم . چشمانم مثل دستگاه عیب یاب دقیقی کار می کرد . با پیدا کردن هر عیب که قبلا ندیده بودم نفس آسوده ای می کشیدم و در نهایت این من بودم که او را ترک می کردم . او مردی نبود که می خواستم .

هیچ چیز تضمین ندارد و رابطه ی آدم ها یخچال و لباسشویی نیست که گارانتی داشته باشد . یک روز هست و یک روز نیست و اگر کسی تضمینی بدهد دروغ گفته است .

گفت : " چرا همه اش دنبال معنای دیگری هستی . این یک دوستی ساده است . "
آب دهانم را قورت دادم .
" دوستی یک زن و مرد هیچ وقت ساده نیست . "

تجربیات آدم خیلی مهم است . وقتی چشمت به روی زندگی باز می شود و آن را برای اولین بار می فهمی ، دیگر نمی توانی جور دیگری فکر کنی . اگر آن یک بار آسیب ببینی زندگی برای همیشه طعم واقعی اش را از دست می دهد . دیگر نمی توانی به دنیا مثل چیز باارزشی نگاه کنی .

او دیگر سنگ نبود . سنگ صبورم نبود . مرد بود . می خواستم بشناسمش .

دیگر نخواستم بدانم . تحملش را نداشتم . در لحنش ستایش بود . ستایشی که جایی برای هیچ رقیبی نمی گذاشت .

مردهای من عاشق نمی شدند . دم دست بودند ولی مال من نبودند . با آمدنشان این حس گزنده به سراغت می آمد که یک روز می روند و وقت رفتنشان می دانستی مرده هایی هستند که توانایی فکر کردن به بازمانده ها را ندارند .

 بس که عقل کلی و اشتباه نمی کنی وقتی هم اشتباه می کنی و زیرش نمی زنی ، خوشم می آید

 کی گفته عقل کلم ؟ "
 شیر آب را بستی که صدایم را بشنوی .
 همه . جاوید همیشه ورد زبانش است که شیوا اشتباه نمی کند . "
شیر را باز کردی .
 این جوری فرصت اشتباه کردن را از آدم می گیرد . "

 بعضی وقت ها ، نقص ها آدم ها را قشنگ تر می کند .

 حرف که نمی زنم از خودش نمی پرسد این بنده خدا که لال نبود چرا یک دفعه این طور شد ؟ راحت تر است فکر کند زن ها بعضی وقت ها کم حرف می شوند . به خودش زحمت نمی دهد ببیند توی دل من چه خبر است ؟

از تولد بچه ی محمدعلی که باخبر شدم پایم را توی یک کفش کردم که برویم مشهد . پدر جاوید مغازه را سپرد دست شاگردش و رفتیم مشهد . می ترسیدم اگر نرویم توبه را بشکنم و بروم در خانه شان . رفتم توی حرم . گوشه ای نشستم . چادرم را روی سرم کشیدم و گریه کردم . گفتم خدایا محبتش را از دلم بیرون کن .

ای لعنت بر من ، خودم را نمی خواستم . او را می خواستم .

وقتی آدم به چیزی که می خواهد نمی رسد ، زیاد دور نمی رود . همان حوالی پرسه می زند و به آشناترین چیز نزدیک به او ، شبیه او چنگ می زند .

گفت : " تو دختر قشنگی هست . با شعوری . "
این جور مقدمه را خوب می شناختم . خوبی ها را به تو می گفتند تا خوبتر ها را از تو دریغ کنند .  /فرانك
 

 *************
 نقد رمان  رؤیای تبت  اثر فریبا وفی
عشق از چند سو
از فریبا وفی (متولد 1341) تاکنون دو مجموعه داستان و سه رُمان چاپ شده است. نخستین رُمان او، "پرنده‌ی من" جایزه‌ی ادبی یلدا و جایزه ی ادبی بنیاد گلشیری را به خود اختصاص داد. و امسال، سومین رُمان او، "رؤیای تبت"، نیز بار دیگر جایزه‌ی بنیاد گلشیری را از آن ِ خود کرد.
درونمایه‌ی رُمان ِ "رؤیای تبت" حول ِ محور ِ عشق می‌چرخد. اما ماجرا تنها به یک رابطه‌ی عاشقانه پیوند نمی‌یابد، بلکه چند ماجرای مستقل ِ عاشقانه به موازات هم پیش می‌روند و اینجا و آنجا درهم تنیده می‌شوند.
داستان با زاویه دیدِ من- راوی (اول شخص مفرد) روایت می‌شود که مخاطبِ راوی درتمام طول ِ داستان، شیوا، خواهر راوی است که چنین آغاز می‌شود:
"شیوا! بلند شو که گند زدی. همیشه من گند می‌زنم، این‌دفعه نوبت توست. کی باور می‌کرد شیوای متین و معقول این کار را بکند. یک لحظه انگار همه زیر فلاش دوربین خشکمان زد..." (ص 1)
اما راوی از کاری که شیوا کرده تا دیگران از تعجب خشکشان بزند، توضیحی نمی‌دهد. تنها با یک اشاره توجه‌ی خواننده را به موضوع ِ رفتار شیوا، یعنی "عشق" جلب می‌کند، آنجا که به حالتِ چهره‌ی شیوا می‌پردازد: "در صورتت یک جور شادی ِ رها شده نشست [...] این حالت را خوب می‌شناسم. حالتی است که زن ِ عاشق دارد، وقتی که به رختخواب مردِ موردِ علاقه‌اش می‌رود، حالتِ کرختی ِ نرم و هوشیار ِ بدن." (ص 2)
خواننده برای اینکه علت رفتار ِ شیوا و شگفتی دیگران را در یابد، باید تمام داستان را بخواند تا در آخرین صفحات کتاب، صحنه‌ی نخستِ داستان بازسازی و پرده از روی یک عشق ِ پنهان و ممنوعه برداشته شود.
داستان اگرچه با آن صحنه‌ی ناروشن‌ آغاز می‌شود که اطرافیان را متعجب می‌کند، ولی نخستین رابطه‌ی عاشقانه‌ای که روایت می‌شود، ماجرای شکست ِ عشق ِ راویِ داستان (شعله) نسبت به مهرداد است؛ زیرا مادر ِ مهرداد "دختر ِ اصیل و نسب ‌داری را سر ِ سفره‌ی عقد نشانده بود و منتظرش بود." (ص 8) مهرداد، در واقع، مناسباتِ سنتی ِ ازدواج را بر عشقش نسبت به شعله ترجیح می‌دهد و با دختر ِ پیشنهادی ِ مادرش ازدواج می‌کند، چیزی که راوی را به حد جنون آشفته می‌سازد و به فکر آتش زدن عروس ِ مهرداد می‌افتد، که البته به آن عمل نمی‌کند. ماجرای عشق دیگری که کوتاه است و در دل ِ ماجراهای دیگر ذره ذره تنیده می‌شود، عشق ممنوعه‌ی زن ِ شوهرداری به نام فروغ است. فروغ، نامادری ِ جاوید ( شوهر شیوا) است که به عشق دوران جوانی‌اش پایبند ‌می‌ماند و مخفیانه عاشقش را ملاقات می‌کند تا اینکه آنها لو می‌روند و پدر ِ جاوید (شوهر فروغ) با قمه به سراغشان می‌رود. عشق ِ دیگر که می‌توان آن را عشق نیمه افلاتونی نامید، رابطه‌ی راوی ِ داستان با مردی است که راوی او را "مرد آرام" می‌نامد. آشنایی شعله (راوی داستان) با مرد آرام، پس از شکستِ عشق او نسبت به مهرداد روی می‌دهد، که به نظر می‌رسد، پیش از آنکه عشق باشد، نوعی پناهجویی و نیاز به آرامش است که او را به سوی مرد آرام جذب می‌کند، مردی که ظاهرن وارسته و با تجربه است و با عشق برخوردی سانتی‌مانتال ندارد، و گاهی نیز حالتی نیمه‌عرفانی نیز در گفته‌هایش حس می‌شود. شاید این مرد در واقعیت وجود نداشته باشد و راوی با تخیل به آن، مرد یا جهان ِ ایده‌‌آل خود را می‌سازد. و شاید به همین علت است که رابطه‌شان از حدِ چند گفت‌و‌گو تجاوز نمی‌کند.
اما عشقی که شیوا شانزده سال در درونش پنهان می‌کند، بی‌آنکه کسی، حتا راوی، از آن با خبر باشد، هسته‌ی اصلی داستان را می سازد، که عنوان رُمان (رؤیای تبت) را هم یدک می‌کشد. داستان در روزهایی می‌گذرد که صادق، دوست صمیمی ِ جاوید (شوهر شیوا) به خاطر فعالیتِ سیاسی، پس از سه سال از زندان آزاد می‌شود. خواننده در طول داستان، چنان درگیر ماجراهای خانوادگی وعاشقانه‌های دیگر می‌شود که اگر به اشارات ظریف و گهگاهی ِ راوی توجه نکند، نمی تواند تا پایان به عشق پنهان شیوا نسبت به صادق پی ببرد. و این، یکی از شگردهای خوبِ فریبا وفی است که کُنش ِ داستانی را بدون توضیحات اضافی در حالتِ هیجانی ِ خود پیش می‌برد تا گرهی که در آغاز داستان بسته شده بود، در پایان باز شود. به بیان دیگر، نویسنده موفق می شود که با پایانی مناسب و همخوان، حادثه‌ها را جمع هم آورد.
نویسنده در درهم‌آمیزی چند رویدادِ عاشقانه که به شکل حلقه‌هایی در هم تنیده شده‌اند، موفق می‌شود حلقه ها را یکی یکی از هم باز کند و چهره‌ی مشخص ِ آنها را بنمایاند.
اگر چه موضوع محوری داستان عشق است، ولی نویسنده به معضل روشنفکری در ایران نیز می‌پردازد. فضای داستان بیشتر بخشی از محیط روشنفکری ایران را دربر می‌گیرد. از یکسو تیپی مانند جاوید است که هنوز ایده‌آلیستی به پیرامون می‌نگرد و با اظهار فضل، خود را آگاه به همه‌ی مسائل جلوه می‌دهد. در سوی دیگر صادق قرار دارد که پس از آزادی از زندان، دیگر مانند گذشته آرمانی نمی‌اندیشد و به قول ِ خودش "دیگر نمی‌خواهد به خاطر ایده و فکر خاصی زندگی بکند." (ص 81) اما به نظر می‌رسد که او در این تجدیدِ نگرش، به اندیشه‌‌ی عرفانی نزدیک شده باشد؛ چیزی که معضل بخشی از جامعه‌ی روشنفکری ایران است، که گریز از دشواری را در سطح ِ پناه‌جویی به عرفان تقلیل می‌دهد. شاید صادق به همین خاطر است که می‌خواهد به "تبت" برود. در همین رابطه است که جاوید در گفت‌و‌گو با همسرش شیوا می‌گوید: "آویزان شدن از عرفان ِ نخ‌نمایی که صادق پیشنهاد می‌کند، افتخار نیست شیوا. تبت در نقشه‌ی دنیای جدید جایی ندارد و آوردن ِ آن به نقشه‌ی زندگی‌مان فقط ناراحتم نمی کند، مشکوکم می‌کند." (ص 37)
اما در این میان، راوی داستان که در بیمارستان کار می‌کند (پرستار؟) و مطابق گفته‌ی خودش از بحث‌های جاوید و دوستانش سر در نمی‌آورد، یعنی در جمع روشنفکری نمی‌گنجد، لیبرال‌تر از دیگران می‌اندیشد و در سوی خودیابی حرکت می‌کند. برای همین است که از کُلی‌گوی‌ها و کلی‌بینی‌های جمع روشنفکری انتقاد می‌کند و می‌گوید: "از شخصی شدن ِ هرچیز واهمه داشتید. هر مشکلی داشتید به نوع بشر، به آدم مربوط می‌شد نه شخص ِ تنهای شما." (ص 82) اگرچه این نوع به خود رسیدن یا با خود درافتادن از یک زن ِ نسبتن معمولی بعید به نظر می‌رسد، ولی رفتار و کردار راوی به گونه‌ای بازسازی می‌شود که در مجموع می‌توان نگاه او را نسبت به زندگی، طبیعی در روندِ داستان یافت که با بیانی مؤثر و صمیمانه‌، بدون شعار‌ها و گنده‌نمایی‌های متداول ِ فمینیستی ِ ابتدایی، حس زنانگی- انسانی ِ خود را بیان می کند.
اما این رُمان به لحاظ تکنیکی کاستی‌هایی هم دارد که آنها را به طور فشرده در اینجا بازگومی‌کنم: در مواردی پرش‌های نابهنگام یا زودهنگام از یک صحنه به صحنه‌ی دیگر باعثِ فشرده‌گویی یا صرفه‌جویی در روایت داستان می‌شود و در نتیجه در بازگشایی ِ داستان خلل ایجاد می‌کند. افزون براین، به چهره ها و به‌ویژه به مکان‌ها، آن‌گونه که از یک رُمان انتظار می‌رود، در مواردی خوب پرداخته نمی‌شود. به‌مثل بیشتر به حالتِ شخصیت‌ها پرداخته می‌شود و به چهره و ظاهر آنها توجه‌ی کمتری می‌شود. فضا و اشیای خانه‌ی راوی در پیوند با کُنش ِ داستانی اصلن نشان داده نمی‌شوند یا نقشی ندارند. یا با وجود اینکه ماجرای داستان به زندگی ِ شهری ارتباط می‌یابد، ولی شهر چهره ندارد. جز اینکه یک بار راوی بسیار فشرده از بازار رفتن با خواهرش سخن می‌گوید و یا اینکه اتومبیل‌ها جلوی پای او ترمز می‌کردند، دیگر هیچ نشانه و فضایی از یک شهر در این رُمان دیده نمی‌شود. وجودِ این خلا، یکی از نقطه ضعف‌های این "رُمان" است. داستان به لحاظ زمان- ساخت ( Zeitstruktur ) نیز کاستی‌هایی دارد. این داستان که ظاهرن در شرایط کنونی در ایران می‌گذرد، می‌توانست در زمان پیش از انقلاب نیز روی دهد؛ یعنی تفاوتِ شرایط و موقعیت‌ها چندان روشن نیست. به نظر می‌رسد که در برابر نویسندگانی که زیادی توصیف و تشریح می‌کنند، نویسنده‌ی "رؤیای تبت" زیادی صرفه‌جویی می‌کند که در خور ِ یک "رُمان" نیست. با این وجود، در مجموع می‌توان گفت که نویسنده با زبانی مناسب با کُنش داستانی و با ساختاری در خور ِ درونمایه‌، در پرداخت داستان موفق بوده است.
محمود فلکی/ منتشر شده در رادیو زمانه
 رمان  رؤیای تبت  اثر فریبا وفی * تهران: نشر مرکز، 1384، 175 صفحه

محمود فلکی
http://www.mahmood-falaki.com/Farsi/naqd-wafi.htm

 فرانک
http://bestbooks.blogfa.com/post-426.aspx

نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 02:03 ق.ظ

Wow a lot of good material!
northwest pharmacies mail order most reliable canadian pharmacies drugs for sale in uk canada pharmacies online prescriptions canada viagra trust pharmacy canada reviews canadian drugs canadian drugstore northwest pharmacies online pharmacies mexico
Buy cialis online
دوشنبه 3 تیر 1398 07:19 ق.ظ

Well spoken really! !
comprar cialis navarr cialis prezzo di mercato buy cialis cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil generic cialis pas cher paris we choice cialis pfizer india are there generic cialis cialis reviews generic cialis at the pharmacy
http://ticaspont.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:21 ب.ظ

Seriously quite a lot of awesome information.
viagra vs cialis cialis 200 dollar savings card prix de cialis buy cialis online nz cialis generique 5 mg cialis 20 mg best price cialis generika cialis for bph cialis online when can i take another cialis
order generic cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 12:46 ق.ظ

Cheers, Helpful information.
cialis prices in england cialis 20 mg cialis coupon cialis professional from usa american pharmacy cialis does cialis cause gout cialis mit grapefruitsaft american pharmacy cialis usa cialis online buy online cialis 5mg
http://pitchtanna.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:48 ق.ظ

You actually said this effectively!
cialis bula cialis lilly tadalafi tadalafilo only best offers 100mg cialis generic cialis in vietnam buying cialis on internet cialis venta a domicilio safe dosage for cialis cialis 5mg prix brand cialis nl
Online cialis
جمعه 31 خرداد 1398 03:36 ب.ظ

Truly loads of useful information!
prices on cialis 10 mg cialis dose 30mg cialis daily cialis dosage recommendations cialis daily new zealand cialis from canada cialis alternative cialis kamagra levitra safe site to buy cialis online we use it cialis online store
http://banroatu.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:40 ب.ظ

Wonderful content, Appreciate it.
cialis en 24 hora 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis para que sirve overnight cialis tadalafil cialis rckenschmerzen cipla cialis online canadian discount cialis we like it safe cheap cialis prix de cialis cialis generico en mexico
http://finrido.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:22 ق.ظ

You suggested that well!
american pharmacy cialis cialis for sale in europa cialis 5mg billiger we use it 50 mg cialis dose order cialis from india when can i take another cialis acheter cialis kamagra buy cheap cialis in uk deutschland cialis online we like it cialis price
http://premanre.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:40 ب.ظ

Amazing stuff. Kudos!
cialis generique 5 mg prix cialis once a da generic cialis review uk wow cialis tadalafil 100mg we use it cialis online store cialis 5 mg buy cialis baratos compran uk cialis 5 mg schweiz cialis daily where cheapest cialis
buy cialis daily use
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:09 ب.ظ

You said it well.
cialis 20 mg cut in half we use it 50 mg cialis dose cialis savings card cialis rckenschmerzen buy brand cialis cheap generic cialis tadalafil cialis qualitat recommended site cialis kanada generic cialis with dapoxetine cialis efficacit
http://plasraga.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:17 ب.ظ

Good facts. Regards!
purchasing cialis on the internet generic cialis tadalafil buying brand cialis online cialis generique cialis 20 mg cost prezzo di cialis in bulgaria prezzo cialis a buon mercato generic cialis pill online venta de cialis canada cialis lowest price
http://chrisidtwor.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:18 ق.ظ

With thanks! Great information!
price cialis wal mart pharmacy cialis diario compra buy cialis online nz achat cialis en europe low cost cialis 20mg buy cialis cheap 10 mg cialis en 24 hora cialis per paypa order generic cialis online cialis online deutschland
http://wabuttnas.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:59 ب.ظ

Position nicely regarded!!
we recommend cheapest cialis we recommend cialis info cialis for sale how to buy cialis online usa dosagem ideal cialis cialis official site recommended site cialis kanada viagra vs cialis vs levitra how to purchase cialis on line cialis generico lilly
cialis tadalafil online
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:21 ق.ظ

Regards! Loads of posts.

cialis generique 5 mg cialis rezeptfrei sterreich cialis generic cialis per paypa rezeptfrei cialis apotheke cialis for daily use miglior cialis generico cialis 100mg suppliers buy name brand cialis on line cialis tablets
Buy cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 01:35 ب.ظ

Reliable info. Cheers.
canadian discount cialis we like it safe cheap cialis cialis 20 mg effectiveness fast cialis online acheter cialis kamagra try it no rx cialis cialis 10 doctissimo cialis online napol cialis online deutschland viagra cialis levitra
Cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 09:06 ق.ظ

Really many of amazing info.
i recommend cialis generico buy cialis online cheapest cialis 20 mg cialis official site cialis dosage amounts purchase once a day cialis cialis in sconto cialis generique 5 mg cialis generico milano look here cialis cheap canada
http://dlegofos.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:38 ب.ظ

Seriously quite a lot of excellent knowledge!
cialis canada on line buying cialis in colombia cialis mit grapefruitsaft click here cialis daily uk buying cialis in colombia effetti del cialis cialis canadian drugs where do you buy cialis buy cialis online cheapest cialis 5 mg para diabeticos
http://ketscarpa.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:21 ق.ظ

This is nicely said. .
where cheapest cialis cialis 10 doctissimo opinioni cialis generico cialis with 2 days delivery 40 mg cialis what if i take cialis professional yohimbe usa cialis online cialis generisches kanada cialis 20mg preis cf cialis coupons
buy cialis 5mg online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:21 ب.ظ

Seriously many of beneficial material!
cialis for bph when can i take another cialis preis cialis 20mg schweiz enter site 20 mg cialis cost cialis generico online chinese cialis 50 mg cialis daily new zealand 200 cialis coupon price cialis per pill warnings for cialis
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:29 ق.ظ

Awesome stuff, Thanks.
viagra vs cialis vs levitra tadalafil 20mg cialis arginine interactio cialis official site achat cialis en suisse cialis super kamagra low cost cialis 20mg viagra cialis levitra cialis 30 day sample cialis lowest price
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 09:04 ب.ظ

Cheers. A good amount of write ups.

cialis flussig cialis 100mg suppliers cialis prezzo al pubblico cheap cialis cialis coupons we like it safe cheap cialis buy cialis sample pack we use it cialis online store how do cialis pills work cialis name brand cheap
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 05:38 ب.ظ

Cheers, I enjoy this!
best canadian pharmacy online pharmacies india online canadian discount pharmacies canada online pharmacies legitimate canadian pharmacy world online pharmacy canadian pharmaceuticals nafta drugstore online shopping reviews best canadian pharmacies online canadian pharmacy no prescription
buy cheap cialis on line
جمعه 16 آذر 1397 01:45 ق.ظ

You mentioned that well.
buying cialis on internet only best offers cialis use venta de cialis canada cialis tablets for sale price cialis per pill cialis generico postepay cialis daily dose generic canadian drugs generic cialis cialis venta a domicilio callus
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:19 ق.ظ

Useful write ups. Thank you!
prezzo cialis a buon mercato buying cialis overnight cialis kaufen cialis tadalafil il cialis quanto costa cialis 10 doctissimo precios cialis peru the best site cialis tablets cialis australian price how much does a cialis cost
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:55 ق.ظ

Amazing knowledge. Cheers.
cialis herbs cialis 10mg prix pharmaci cialis rezeptfrei il cialis quanto costa female cialis no prescription sialis precios de cialis generico cialis kamagra levitra ou trouver cialis sur le net cialis without a doctor's prescription
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:28 ق.ظ

Whoa many of beneficial advice!
canada discount drugs cialis prices for cialis 50mg cialis from canada tadalafil tablets ou acheter du cialis pas cher comprar cialis 10 espa241a cialis pas cher paris the best site cialis tablets online prescriptions cialis viagra cialis levitra
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Terrific posts. Thank you.
cialis professional yohimbe rezeptfrei cialis apotheke non 5 mg cialis generici online cialis generic low dose cialis cialis kaufen cialis super acti venta de cialis canada cialis patentablauf in deutschland cialis with 2 days delivery
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 02:02 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
click here to buy cialis how to buy cialis online usa cialis bula cialis diario compra cialis sale online safe dosage for cialis bulk cialis cialis 20mg prix en pharmacie online cialis discount cialis
buy cialis without a doctor's prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 12:59 ب.ظ

You explained it wonderfully.
cialis kaufen comprar cialis navarr ou acheter du cialis pas cher click here to buy cialis the best choice cialis woman cialis dosage cialis 5 mg para diabeticos generic cialis at walmart viagra vs cialis cialis patentablauf in deutschland
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 01:43 ق.ظ

Info certainly utilized!.
tadalafil 5mg trusted tabled cialis softabs dosagem ideal cialis cialis 10 doctissimo cialis generico in farmacia price cialis per pill low dose cialis blood pressure acheter cialis meilleur pri price cialis best cialis generika in deutschland kaufen
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic