كتابیست

تجربه جذاب نغمه ثمینی برای حل معمای 3گاف
در کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» دو استاد شناخته‌شده نمایش و ریاضی با نگرشی همسو، نمونه‌ای نو از ادبیات توسعه را به نمایش گذاشته‌اند.
کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» نوشته مهدی بهزاد و نغمه ثمینی در 148صفحه از سوی نشر دیبایه منتشر شد.
افسانه «پادشاه و ریاضیدان» نخستین نمایشنامه علمی و بر مبنای بی‌‌‌نهایت معمای ریاضی تالیف شده است. این کتاب درباره پادشاهی است مغرور، بی‌نیاز از دانش و خرد، که بی‌نیاز از دانشگران روزگار می‌گذراند، در شبی تیره پادشاه و درباریان از کابوسی بر آشفته می‌شوند و به دانشمند ریاضی‌دان می‌گویند این معمای دربار را حل کند.
ناشر نیز در مقدمه، کتاب را آورده‌ای کم نظیر و محصول همگرایی دل‌خواسته جامعه علمی و ادبی ایران امروز معرفی می‌کند و می‌نویسد این‌‌ همان چیزی است که ایران فردا به آن نیاز دارد: ادبیات توسعه. ترویج علم و دانش‌های نوین و تفکر علمی محتوایی است که افسانه پادشاه و ریاضیدان آن را هدف دارد.
مهدی بهزاد درباره چگونگی تالیف کتاب می‌گوید: «دولت آلمان سال ۲۰۰۸ میلادی را سال ریاضیات نامیده بود تا عموم مردم، به ویژه جوانان، با ریاضیات آشنا شوند و دست از ریاضی‌ ستیزی بردارند. در اواسط سال ۲۰۰۷ دکتر پاخر موسس و رییس خانه ریاضیات شهر گیسن، از دانشجوی سابق خود، خانم دکتر ترانه اقلیدس، درخواست کرد فردی ایرانی را به وی معرفی کند که بتواند با زبان ساده چشم‌اندازی از ریاضیات را به تصویر بکشد.»

«پس از این‌که دعوت را پذیرفتم تازه دریافتم که ذکر اصطلاحاتی چون قضیه و اثبات و نوشتن فرمول و به کار بردن نماد در ماتماتیکوم گناهی نابخشودنی است. به یاد حدود ۷۰ سال پیش و شیرینی حل معمای گرگ و گوسفند و گیاه (سه گاف) افتادم که مرحوم پدر مرا با آن سرگرم کرده بود. مدلی ریاضی، به نام نگار، متشکل از سه نقطه و دو پاره‌خط مناسب با این معما متناظر ساختم و به جای انتقال بی‌خطر سه گاف انتقال مشروط نقطه‌ها را مطرح کردم. یکی دیگر از مفاهیم اساسی ریاضیات تعمیم است که به راحتی رخ نمود. مخاطبان ماتما‌تیکوم از افسانه‌ پادشاه و ریاضیدان به گرمی استقبال کردند.»
«فردای آن شب روزنامه‌ گیسنرآنزیگر در باب این سخنرانی و استقبال پرشور شرکت‌کنندگان مطالبی نوشت و به طرح جنبه‌ افسانه ریاضیات و معرفی معماهای گوناگون اشاره کرد. حال خوشحالم که بی‌‌‌نهایت معما از انواع ساده و مشکل در اختیارتان قرار می‌گیرد تا با پرداختن به آن‌ها ذهنتان را فعال‌تر کنید و منطقی اندیشیدن را که لازمه‌ زندگی در دنیای پیشرفته و پیچیده امروزی است در وجودتان تقویت سازید. از ساده به مشکل معما طرح کنید و اطمینان داشته باشید که از حل تک‌تک آن‌ها لذتی وافر نصیبتان خواهد شد.»
نغمه ثمینی نیز درباره کتاب می‌گوید: «بازنویسی «افسانه پادشاه و ریاضیدان» نه سهل بود و نه ممتنع! پیش از همه دریافتم که بدون درک معمای سه گاف و چگونگی بسط آن نمی‌توانم قدم از قدم بردارم. بعد از تمام این سالیان باز باید در کلاس ریاضیات می‌نشستم و پاره‌ منطقی و ریاضیاتی و استدلالی ذهنم را می‌تکاندم از غبار، و راه حل‌های معمای سه گاف را یاد می‌گرفتم و این بی‌تردید یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های این «یک‌سال و کمی بیشتر» بود.»
دکتر شریل پرگر، استاد ریاضیات و دانشمند سال ۲۰۰۹ میلادی درباره کتاب گفته است: «این نمایشنامه معماهایی را مطرح می‌کند که هم بینندگانش را به چالش وا می‌دارد و هم سبب انبساط خاطر آنان می‌شوند. ممکن است همه با معمای گرگ، گوسفند و گیاه آشنا نباشند، اما این نمایشنامه ضمن معرفی معمایی ساده آنان را به حل مسائل فراوانی تشویق می‌کند که از نظر ریاضی هیجان‌انگیزند و جالب.»
مراسم رونمایی نمایشنامه «افسانه پادشاه و ریاضیدان» نوشته مهدی بهزاد و نغمه ثمینی جمعه 24 تیرماه با حضور جمعی از اهالی ادبیات و ریاضیدانان در فرهنگسرای ابن‌سینا برگزار شد.
در این مراسم شهرداد میرزایی مدیر انتشارات دیبایه و ناشر این کتاب گفت: امروز افتخار آن را داریم که شاهد رونمایی کتابی متفاوت باشیم: کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» که به دو شکل نوشتاری و شنیداری منتشر شده است، نمونه‌ای نو و موفق از آن چیزی است که امروزه ادبیات توسعه خوانده می‌شود. یعنی همان‌چه که در دهه‌های قبل نوجوانان و جوانان کشورهای بزرگ جهان را به علوم و تخیل علمی علاقه‌مند کرد تا زمینه ساز شکوفایی امروزشان باشد.
وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به ضرورت ادبیات توسعه در کشورها این موضوعی را موضوعی مهم دانست که باور، و علاقه نسلی نو را به درک مفهوم علم و استفاده انسانی از آن متعهد می‌کند.
«افسانه پادشاه و ریاضیدان» به شکلی زیبا ظرفیت‌های ادبیات ملی ما را برای پیوند با ادبیات توسعه به نمایش می‌گذارد و بر همین اساس است که کتاب گسترش زمینه‌های ترویج علم و دانش‌های نوین و مالا تفکر علمی را هدف گرفته است. در این کتاب مهدی بهزاد و نغمه ثمینی دو پژوهشگر برجسته در نمایش و ریاضی با نگرشی نو، نمونه‌ای شایان و نو از ادبیات علمی را به نمایش گذاشته‌اند که چگونه پادشاهان مغرور و بی‌نیاز از دانش و دانشگران روزگار می‌گذارانده و می‌گذرانند اما این انسان با ابزار دانش و خرد است که روزنه‌های کوچک پرسش و معما را به افق‌های باز دانایی می‌رساند.
وی بعد دیگر اهمیت این اثر را هم‌گرایی در جامعه فرهیختگان ایران ذکر کرده و گفت: جامعه ما کمتر نمونه‌های آثار مشترک در بین حوزه‌های مختلف را دیده است؛ یک فیلم علمی تخیلی یا یک داستان علمی. این مشکل کم و بیش گریبانگیر جامعه روشنفکری ماست؛ دور بودن و بی‌اعتمادی و شاید خودبرتر بینی. اما «افسانه پادشاه و ریاضیدان» سرریز احساسات خوب و خواستنی است. محصول هم‌گرایی و نگاهی عاشقانه که ایران را بر می‌کشد.
سپس ترانه اقلیدس – استاد رمزشناسی دانشگاه صنعتی شریف - درباره سخنرانی مهدی بهزاد در آلمان سخن گفت و توضیح داد: در سال 2008 در آلمان سال ریاضیات نامیده شد بود، یکی از استادانم در آلمان از من خواست که یک ریاضی‌دان مسلط به زبان انگلیسی را برای سخنرانی در آلمان معرفی کنم که سرانجام این کار را مهدی بهزاد پذیرفت. از اوایل اکتبر 2007 با " بهزاد" همکاری داشتم که این همکاری تا اوایل سپتامبر 2008 ادامه داشت. روزنامه گیسن خبر برگزاری یک برنامه ویژه را درخانه ریاضی با نام «کمک کنیم جوانان ریاضی بیاموزند» را منتشر کرد و در این خبر نوشت که "بهزاد"سخنرانی خود را به شکل داستان ارایه خواهد کرد. بهزاد در این سخنرانی داستانی به نام «افسانه پادشاه و ریاضیدان» در قالب یک معمای قدیمی سه گاف ارایه داد که با استقبال مخاطبان مواجه شد.
وی یادآور شد: روزنامه گیسن در گزارشی که درباره این سخنرانی نوشت که بهزاد جنبه افسانه‌ای ریاضیات را بیان کرد و با بیان داستانی معماهای ریاضی روشی برای عمومی کردن ریاضیات ارایه داد.
وی اظهار امیدواری کرد که با همکاری ثمینی، بهزاد و شیخ جوادی این اثر به آلمانی ترجمه شود.
در ادامه فریندخت زاهدی - استاد دانشگاه هنر- سخنرانی کرد و گفت که از کودکی تا سال آخر رشته ادبی هیچ وقت نتوانسته به ریاضیات علاقه‌ای داشته باشد و هرگز فکر نمی‌کرد که روزی برسد که در جمع ریاضی‌ دان‌ها سخنرانی کند.
او سپس با مقایسه ریاضی و نمایش گفت: ما هم در هنر نمایش با سه گاف سر و کار داریم، گره‌هایی که برای روح انسان قائل شده‌اند گره ترس و اضطراب، گروه شفقت و ترحم و گره سوم گره جهل. این سه گره در هنر نمایش تعمیم می‌یابد و مجموعه‌ای تشکیل می‌دهد که پالایش روح انسان را فراهم می‌کند.
زاهدی افزود: شیوه گراف‌های هنر، شیوه‌ای برای درک ریاضی و همچنین ترسیم اشکال مختلف نمایشی است. این دستاورد که توسط بهزاد و ثمینی تحقق یافته است، غمزه‌ای است که هر نگار به مکتب نرفته ریاضیات را به غمزه مساله آموز صد مکتب می‌کند.
مژگان محمودی - استاد ریاضیات دانشگاه شهید بهشتی - دیگر سخنران این مراسم نیز گزارشی از سخنرانی‌های بهزاد در استرالیا ارایه کرد و توضیح داد: بهزاد به دعوت پرفسور پرگر به دانشگاه وسترن استرالیا دعوت شدند. پرگر یکی اساتید به نام استرالیا است که مقالات مشترکی را با بهزاد دارد و دانشمند سال در سال 2009 نیز شده است. اولین کنفرانس بهزاد در جولای 2010 به نام افسانه پادشاه و ریاضیدان برای علاقمند کردن جوانان به ریاضی برگزار شد. خیلی از کسانی که شرکت کرده بودند گفتند شاید مسایل ریاضی را نفهمیم ولی خیلی از مسایل زندگی را می‌توان از آن یاد گرفت.
وی متذکر شد: پرگر معتقد است این نمایشنامه معماهای ریاضی را مطرح می‌کند و افراد را به فکر وا می‌دارد. این معماها افراد را وادار می‌کند که به جنبه‌های مختلف ریاضی و سرگرمی‌اش فکر کنند.
حسین شاه‌محمدی – استاد ریاضیات انستیتو تکنولوژی راچستر آمریکا – سخنران بعدی این مراسم نیز درباره نقد کتاب پادشاه و ریاضیدان و طرح مجدد معما سخن گفت و یادآور شد: در سال 1990 با بهزاد سفری به زنجان داشتیم و در جشنواره خانه ریاضیات این شهر شرکت کردیم. اکثر کسانی که شرکت کرده بودند تخصصی در ریاضیات نداشتند. دکتر بهزاد سخنرانی درباره پادشاه و ریاضیدان داشت و مسابقه‌ای هم برگزار کرد که با استقبال مخاطبان مواجه شد و این نشان داد که مردم چقدر تشنه آثار ادبی از این دست هستند. حل مسایل ریاضی حس پیروزی دارد و در سطوح بالاتر می‌توان پی برد که مسایل ریاضی چطور بر اساس ساختار است.
وی ادامه داد: ترس مواجهه با ریاضیات در هر کسی هست و روبرو شدن با ریاضیات به سلب اعتماد به نفس و ترس و انزجار از آن منجر می‌شود. بسیاری از اساتید ریاضیات فهمیده‌اند که ریاضیات و مردم مثل آب و روغن به سادگی در هم حل نمی‌شوند. در این کتاب بهزاد و ثمینی با قلمی شیرین خواننده را قدم به قدم با دنیای ریاضیات همراه می‌کنند و در پایان اثر به ضرورت وجود ریاضیات پی برده می‌شود.
شاه‌محمدی اظهار امیدواری کرد که در آینده شاهد آثاری از این دست باشیم و پیوند فیزیک و شیمی را در نمایشنامه ببینیم که این موضوع باعث علاقه جوانان به علوم خواهد شد.
نغمه ثمینی مولف این کتاب نیز درباره چگونگی شکل‌گیری این کتاب توضیحاتی ارایه داد و گفت: دو سال پیش که دکتر بهزاد به من پیشنهاد همکاری در این کار را داد، یک دیپلم ریاضیات داشتم که سال‌ها پیش آن ‌را گرفته بودم و فکر می‌کردم که تئاتر و ریاضیات خیلی از هم فاصله دارند؛ ولی وقتی این همکاری شروع شد دریافتم که نقطه مشترک ریاضی‌دان‌ها و تئاتری‌ها این است که هر دو در پی این هستیم که موضوع خود را عمومی کنیم و از حوزه تخصصی خارج و به حوزه مردم بیاوریم. هر دو فکر می‌کنیم تئاتر و ریاضی‌ از شاخصه‌های دموکراسی و توسعه هستند، تئاتر تخیل و شناخت شخصیت‌ها و گریز از قضاوت را به جامعه می‌آورد و ریاضیات منطق را به جامعه می‌آورد که فقدانش بلبشویی در جامعه به وجود خواهد آورد.
وی با بیان این‌که تئاتر در ایرن مقوله مهجوری است افزود: ما تئاتری‌های معمولا خودمان کارهایمان را می‌بینیم، در حالی که تئاتر امروز ایران ظرفیت این را دارد که در عرصه جامعه مطرح شود. جوانان ما در سالن‌هایی مهجور معجزه می‌کنند، اگر تئاتر مهجور است خواست اهالی تئاتر نیست؛ پس باید تلاش کرد که عمومی شود.
من از ریاضی هیچ چیز نمی‌دانستم، دکتر بهزاد در چند ماه نظریه گراف‌ها را به من یاد داد و سعی کردم در گراف‌ها جنبه‌های دراماتیک آن را پیدا کنم. بعد از چند نمایشنامه جدی اولین تجربه‌ام برای نوجوانان بود.
مهدی بهزادا نیز درباره این کتاب گفت: میرزایی ناشر کتاب در مقدمه‌ای که برای کتاب نوشته گفته بود که عشق به مردم این سرزمین بود که باعث شد که این دو استاد این کار را انجام دهند. وقتی خوب فکر کردم دیدم مثل این‌که این طور بوده است. دکتر ثمینی دستاوردهای زیادی درعرصه تئاتر دارد و کتابی را به نام «تماشاگه اساطیر» نوشته است. تمام این کارها بدون شوق و عشق امکان نداشت، اما از طرف خودم باید بگویم که من ایران را دوست دارم، چند دلیل هم دارد؛ یکی این‌که امکانات رفتن به امریکا را داشتم ولی ماندم، بدی و خوبی‌هایش را پذیرفتم و حاضر نیستم که جلای وطن کنم. دیگر این که اگر خبری درباره پیشرفت ایران بشنوم خوشحال می‌شوم، عشق به وطن باعث شده که به فکر چراها بیفتم که چرا ما به این‌جا رسیده‌ایم. من می‌خواهم بدانم که در قافله تمدن دنیا ما در کجا قرار داریم.
وی معتقد است: ریاضیات اهمیت زیادی در نظم و ترتیب و تمدن دارد و با آماری که در تصادفات جاده‌ای و کشته‌های آن در کشور داریم، یا آمار چک های برگشتی و زندانیان را اگر حساب کنیم از عدد ماکزیمم صد کم کنیم، می‌بینیم جایمان مناسب نیست.
در جدال عقل و احساس، عده‌ای از ما مقهور احساس‌مان می‌شویم و این بزرگترین بلاست تا منطقی اندیشیدن در جامعه ما رواج نیابد ما راه جایی به نمی‌بریم. نمی‌گویم ریاضیات، اما معماهایی با زبان ساده ما را به منطقی اندیشدن خواهد کشاند. این نمایشنامه به نوعی اثر عشق و علاقه به وطن است خاص ایران و ایرانی نیست بلکه ابنای بشر به این مبتلا می‌شود که احساسی فکر کند.
در پایان این مراسم شهرداد میرزایی بار دیگر به روی سن آمد و گفت: شاگردان کلاس‌های خانم ثمینی از شور و سادگی درس‌ها تجربه‌های مشترک با ایشان بهر‌ه‌ها برده‌اند و هنوز تازگی‌های بسیاری مانده است که کارهای ایشان به ادبیات نمایشی ایران بدهد . دکتر بهزاد نزدیک به شش دهه است که می‌آموزند و می‌آموزانند و هنوز هم که درباره یک موضوع علمی حرف می‌زنند شوق و شوری در صدا و چهر‌ه‌شان می‌بینید که برای کسانی که ایشان را می‌شناسند چیز تازه‌ای نیست.
وی با تشکر از هم کسانی که دراین سال‌ها عمر خویش را برای ساختارها و نهادهای علمی مستحکم را بنیان گذاشته‌اند سخنان خود را به پایان رساند .
در این مراسم معماهایی قبل از ورود حاضران به سالن داده شده بود که از میان آن‌ها که پاسخ درست داده بودند تعدادی برگزیده و معرفی شدند.
همچنین نمایش عروسکی افسانه پادشاه و ریاضیدان در این شب اجرا شد و بخش‌های از این نمایشنامه نیز خوانده شد.

هموطنان تهرانی برای تهیه این کتاب‌‌ کافیست با شماره 88453188 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.


خبرگزاری پانا
http://www.pana.ir/Nsite/FullStory/News/?Id=96499
خبرآنلاین
http://www.khabaronline.ir/news-162253.aspx

نظرات() 

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات